Czy masturbacja daje takie objawy u nastolatka?

Dzień dobry. Jakiś czas temu odkryłam, że mój 11 letni syn się masturbuje (pod koniec roku będzie miał 12 lat). Nagle z małego chłopca stał się nastolatkiem, poprosił o pukanie przed wejściem do jego pokoju. Niby wiem, że to normalne, ale myślałam że będzie to za około 2 lata. Gdy to robi jest cały spocony, jakby ktoś oblał go wodą, ubrania mokre. Czy to normalne, że to dla niego aż taki wysiłek? I kiedy powinnam się martwic? Codziennie widzę zainteresowanie z jego strony swoim penisem. Czy to wszystko nie jest za szybko? Za często?
KOBIETA, 38 LAT 4 tygodnie temu

Dzień dobry,

Masturbacja 11 latka nie powinna budzić zaniepokojenia. W okresie dojrzewania pojawia się zainteresowanie własnym ciałem i jest to proces naturalny. Ważne jest by nie oceniać, nie krytykować, nie straszyć. Jeżeli jest na to przestrzeń, można z dzieckiem porozmawiać o seksualności. Można też skorzystać z publikacji np Twoje ciałopozytywne dojrzewanie, które można zaproponować dziecku do samodzielnego przeczytania.

Zdrowym odruchem jest też poproszenie o pukanie do pokoju. Zakładam, że syn rozumie, że masturbacja jest czynnością wymagającą intymności, stąd jego prośba. Jeżeli jednak syn masturbuje się tak by widzieli to inni członkowie rodziny, warto o tym z nim porozmawiać.

Masturbacja może być również metodą na rozładowywanie napięcia. Warto w takiej sytuacji przyjrzeć się sytuacji rodzinnej czy sytuacji szkolnej dziecka. Jeżeli pojawią się wątpliwości w tej sferze warto skorzystać z porady psychologicznej czy seksuologicznej.

Prawdziwe jest stwierdzenie, które pani napisała: "Nagle z małego chłopca stał się nastolatkiem". Warto zobaczyć co takie stwierdzenie wywołuje w pani, jakie emocje, obawy, pytania. Dla kogo "jest to za szybko". Dojrzewanie dziecka może wywołać niepokój w rodzicu. Warto się temu przyjrzeć. Można też skorzystać z publikacji dotyczących rozwoju psychoseksualnego skierowanych do rodziców. Publikacje takie mogą dostarczyć wiedzy i obniżyć napięcie.

Dzień dobry,

W tej sytuacji uważam,że powinna się Pani skonsultować z osobami zajmującymi się dziećmi i młodzieżą. Jest to bardzo delikatny temat dla tak młodej osoby jak Pani syn. Seksuolog wyjaśni Pani w jaki sposób powinna Pani rozmawiać z synem na temat jego seksualności,oraz wyjaśni czy aktualne zachowania są typowe dla wieku syna. Seksuolog również wyjaśni,co powinno Panią niepokoić.

Zapraszam do kontaktu:

https://psychomedic.online/seksuolog-dzieciecy-i-mlodziezy-online/

Artykuły:

https://www.google.com/amp/s/portal.abczdrowie.pl/bezwstydne-rozmowy-z-dziecmi-o-seksie%3famp=1

https://www.google.com/amp/s/portal.abczdrowie.pl/tozsamosc-plciowa-dziecka%3famp=1

Zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska