Czy mogę podać niemowlakowi ten lek?

Witam. Czy mogę podać 3tygodniowemu synkowi espumisan?Jak tak to ile kropelek bo w ulotce pisze żeby nie podawać dzieciom poniżej 1miesiaca Dodam że podaje mu 1x5' biogaja. Karmiony mm bebilon comfort a i tak problemy z brzuszkiem, wzdecia i kupka 1xdziennie.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

warto ten problem skonsultować z pediatrą – wzdęcia i bóle brzucha często są fizjologicznym objawem niedojrzałości układu pokarmowego. Tego typu problemy zazwyczaj mijają z czasem, choć w przypadku nasilonych dolegliwości faktycznie można wspomagać trawienie niemowlęcia przez podawanie Espumisanu, probiotyku, a także, w niektórych przypadkach, enzymu laktazy.

O probiotykach może Pani przeczytać w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/dziecko-a-probiotyki.

Jeżeli stolce dziecko oddaje codziennie to znaczy, że mały brzuszek radzi sobie z trawieniem mleka modyfikowanego i nie ma prawdopodobnie potrzeby zmieniać mieszanki. Może Pani spróbować podawać Espumisan, a jeśli dolegliwości nie ustąpią, proszę spróbować masaży, układania dziecka na brzuchu, podkurczania nóżek do klatki piersiowej – te wszystkie zabiegi mają na celu poprawienie perystaltyki jelit i przyspieszenie pasażu treści żołądkowej.

Dawkowanie kropli z symetykonem warto przedyskutować z pediatrą – sugeruję, by rozpoczęła Pani od najmniejszej dawki, czyli 25 kropli. Proszę pamiętać, że Espumisan podaje się doraźnie, czyli wtedy gdy można domniemywać, że dziecku dokucza kolka jelitowa (wzdęty, twardy brzuszek, problemy z oddawaniem gazów, manifestowanie dolegliwości przez nieutulony płacz).

Więcej o kolce jelitowej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.