Dlaczego niemowlę podkurcza nogi?

Dzień dobry. Mój synek ma 3 tygodnie. Od paru dni mamy problem ponieważ po każdym karmieniu czy to piersią czy mlekiem modyfikowanym (karmie nim 1 lub 2 razy) cały sie napina ma wzdęcia podkurcza nóżki. Położna poleciła nam aby przed każdym karmieniem podawać mu espumisan 2 kropelki ale to nic nie pomoga. Najgorzej jest w nocy. Maly nie śpi od 20 do np 4 rano ponieważ cały czas jest niespokojny. Co może być przyczyną. Co mogę mu podać aby mu troche ulżyć. Dodam ze gdy się tak zachowuje masujeny z mężem brzuszek, nosimy ns rączkach, przykładamy termoforek na brzuch ale to nic nie pomaga

Redakcja abcZdrowie

Witam,

faktycznie niemal na pewno Pani synek cierpi na kolki jelitowe, które m.in. wynikają z niedojrzałości układu pokarmowego noworodka. Jest to stan przejściowy – bóle brzucha może powodować nie tylko mleko modyfikowane, ale nawet i pokarm matki. Niekiedy niemowlęta mają problem z trawieniem laktozy, czyli tzw. cukru mlecznego. Na ten problem można zastosować krople zawierające enzym laktazy. O kolkach jelitowych przeczyta Pani w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Dobrze byłoby włączyć stosowanie probiotyku – niemowlęta nie mają jeszcze właściwie skolonizowanego florą bakteryjną przewodu pokarmowego, zatem wiele problemów trawiennych może ulec zmniejszeniu dzięki podawaniu probiotyku. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/probiotyk-dla-dzieci.

Dodatkowo, proszę oczywiście kontynuować masowanie brzuszka niemowlęcia, układać dziecko na nim jak najczęściej. Niektórym dzieciom pomaga także kołysanie, kojący dźwięk muzyki lub biały szum, noszenie w chuście blisko serca. Dzieje się tak, ponieważ dolegliwości jelitowe często powiązane są z niedojrzałością układu nerwowego i ogólną niedojrzałością organizmu malucha. atem również czynniki zewnętrzne, w tym nadmiar bodźców, mogą potęgować ból, rozdrażnienie i lęk dziecka. Wszystkie te dolegliwości obecnie zbiorczo nazywane są „kolką niemowlęcą”. Dlatego też w wielu przypadkach podawanie Espumisanu, czyli kropli z symetykonem, nie przynosi większych rezultatów. Proszę pamiętać, że ten lek stosuje się doraźnie – jeżeli dziecko ma twardy, wzdęty brzuch i problemy z oddaniem gazów. W przypadku gdy brzuszek niemowlęcia jest miękki, nie ma potrzeby podawania leku – nie przyniesie on oczekiwanych efektów.

Być może przydatny okaże się także artykuł dostępny pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/masaz-dla-niemowlat.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.