Czy moje ciśnienie jest za wysokie?

Czy jeśli biegam i mierzyłam tętno na pulsometrze i wskazuje mi 190, to jest ono zbyt wysokie i powinnam udać się do specjalisty, czy jako początkowy biegacz nie powinnam się tym martwić? Dodam, że mam 23 lata.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Przede wszystkim tak wysokie tętno oznacza zbyt forsowny trening. Tętno maksymalne nie powinno przekraczać w Pani przypadku 177/min (200 minus wiek). Jeśli dopiero zaczyna Pani przygodę z bieganiem, powinna tak dostosować natężenie treningu, by tętno nie przekraczało 2/3 tej wartości.