Czy możliwa jest mononukleoza u 13-latki?

Witam Proszę o poradę: Córka 13 lat. Zaczęło się nagłym spadkiem energii i bólem głowy zlokalizowanym nad oczami i w skroniach. Po kilku dniach pojawiła się gorączka, zwykle wieczorna 37,8-38,3C, trwała kilka dni (3-4) Wizyta u lekarza pediatry, diagnoza - zapalenie zatok. Antybiotyk Amoksiklav. Po ok 2,5h od podania leku pojawiła się wysypka, swędzące bąble tzw.pokrzywka, po podaniu wapna z kwercetyną zniknęła niemalże od ręki. W tym samym dniu, wieczorem gorączka 39,2C zbita ibuprofenem do 36,6C. Ponowna wizyta u lekarza, diagnoza -uczulenie na lek, zmiana leku na duomox 1g x 3 dziennie. Po Dumoxie niewielkie babelki pokrzywkowe, pojedyncze, szybko znikające. Poprawa ogólnego stanu, po ok 2 dniach. Gorączka nie pojawila się już. Następnie po tygodniu od wystąpienia pierwszych objawów, pojawia się nagle obrzęk migdałków z białym nalotem i powiększone węzły chłonne na szyji i pod żuchwą, gorączki brak. Ponowna wizyta u lekarza, diagnoza-zapalenie migdałków podniebiennych, aczkolwiek lekarz wspomniał o mononukleozie. Zbadał córkę palpacyjnie i stwierdził, ze ani wątroba, ani śledziona nie są powiększone. Przepisał Klabax 2x po 500mg i do tego lek antyhistaminowy. Po przyjęciu drugiej dawki w/w antybiotyku córkę zaczęła swędzieć skóra na plecach, nogach itp bez żadnych, widocznych zmian skórnych, po podaniu wapna z kwercetyną objawy ustąpiły. Do tego doszły wieczorne nudności i brak apetytu. Innych objawów brak, poza bolacym gardłem, nalotem na migdałkach oraz powiększonymi węzłami chłonnymi. Reasumując: córka w przeciągu tygodnia zamiast poczuć się lepiej, jest gorzej..Czy to moze być mononukleoza? Co powinnam uczynić? Na jakie badania się udać? I czy one, w tej fazie choroby będą miarodajne. Pozdrawiam,

Lek. Tomasz Budlewski

ponowna wizyta u pediatry i wykonanie podstawowych badań z krwi

Jednocześnie przepraszamy za dłuższy niż zwykle okres oczekiwania na odpowiedź.