Czy można powtórzyć badanie wcześniej?

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Tak, jestem w ciąży. Rozmawiałam z lekarzem i będzie powtórzone badanie, ale z 75 g glukozy za ok. 1 mies. Czy mogę wykonać takie badanie w labolatorium wcześniej, nie czekając na termin wyznaczony przez lekarza? Czy wynik będzie miarodajny, czy ma to jakieś znaczenie, czy test wykona się od razu, czy musi być jakaś przerwa? Czy wpłynie to jakoś na płód? Nie wiem... Czy generalnie mogę powtórzyć badanie z 50 g glukozy? A czy jest możliwe, że jest to zwykła pomyłka, jakiś błąd w labolatorium? Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Najlepiej jest odczekać miesiąc, by wykonać test z 75g glukozy, opracowano taki standard w celu uzyskania miarodajnego wyniku. Tego typu badanie jest bezpieczne i dla Pani i dla płodu. Jeśli ma to Panią uspokoić, to może wykonać Pani test wcześniej z 50 g glukozy, jednak proszę nie rezygnować z tego za miesiąc (75 g), które wniesie najwięcej do rozpoznania.

Mało prawdopodobne jest, by nastąpił błąd stricte laboratoryjny (w sensie błędnego oznaczenia stężenia glukozy), bardziej prawdopodobne są błędy poza laboratoryjne, np. mogła Pani być niewyspana, zjeść bardzo skromną kolację, czy śniadanie było obfite w cukry proste, czy złożone, etc. Dużo jest takich czynników, które mogą wpłynąć na wynik pomiaru, nie sposób ich wszystkch wychwycić.

Nawet jeśli to nie był błąd i ma Pani hipoglikemię reaktywną, np. z powodu rozwijającej się cukrzycy - to minie jeszcze kilka lat zanim cukrzyca się rozwinie. Jest to czas na zastosowanie diety i aktywności fizycznej, by tą groźbę wyeliminiować.