Czy muszę usunąć te niewydolne żyły?

Żyły układu głębokiego obu kończyn przeciętnej szerokosci, drożne, podatne na ucisk bez widocznych skrzeplin. W czasie proby Valsalvy i uvisku nie stwierdzono niewydolności zastawek żył udowych i podkolanowych obustronnie. Kończyna dolna prawa: VSM w okolicy ujścia szer. 6mm. Zastawka w ujsciu niewydolna. Pień VSM niewydolny na calej długości, nad kolanem srednicy ok 5mm. VSP wydolna nieposzerzona. USG robione w 2019 r. Od tamtej pory nosze podkolanówki 2 stopnia ucisku, biore wit C, cyclo 3 fort, pihe sok z glogu. Co ile powinienem powtarzac takie usg? Czy musze w takiej sytuacji usuwac niewydolne zyly? Mężczyzna 36 lat

Dzień dobry,

Wg opisu USG, który Pan przedstawił ma pan niewydolne obie żyły odpiszczelowe, generujące żylaki. Biorąc pod uwagę Pana wiek, zdecydowanie należy rozważyć leczenie zabiegowe.

W mojej praktyce zdecydowanie częściej wykonuje zabieg laserowej ablacji żył (EVLT) niż klasyczne usunięcie żyły (stripping). EVLT jest zabiegiem wykonywanym z znieczuleniu miejscowym, małoinwazyjnym, pozwalający na szybki powrót do aktywności. A co najważniejsze skuteczny.

Leki które Pan stosuje nie leczą żylaków, mogą co najwyżej doraźnie złagodzić dolegliwości. Pończochy natomiast zmniejszą obrzęki, spowolnią postęp niewydolności żylnej, ale także nie stanowią rozwiązania na dłużej. W okresie letnim ich stosowanie jest bardzo uciążliwe.

Nieleczone żylaki w dłuższym okresie czasu postępują, tzn powiększają się. Powodują nieodwracalne zmiany z skórze kończyn dolnych, powodując jej przebarwienia, kruchość, podatność na zranienia. W zaawansowanej postaci powodują powstawanie trudnogojących się owrzodzeń.

Pozdrawiam

lek. Michał Krefft