Czy nerwica wegetatywna może mieć wpływ na niezdecydowanie partnera?

Witam. Czy jest możliwe, by nerwica wegetatywna miała jakikolwiek wpływ na zachowanie partnera np: niezdecydowanie lub emocje czasami skrajne, tj. z jednej strony kocha z drugiej strony ucieka? Wiele razy mój partner zrywał się w nocy, czasami nie mógł spać. Ostatnio byliśmy na wyjeździe ze znajomymi, wszystko było dobrze, mój partner wypił trochę alkoholu, nie było żadnych niepokojących symptomów, dopiero gdy położyliśmy się spać nagle miał atak. Zaczął płakać, serce mu biło jak oszalałe, ogólnie źle się czuł. Nie wiedziałam jak mu pomóc. Gdy się przytuliłam trochę się uspokoił. Po powrocie rozstał się ze mną tłumacząc, że nie chce mnie obarczać swoimi problemami. Czy możliwe, że nerwica wpływa na emocje np: wywołuje lęki lub wpływa na niezdecydowanie i wreszcie czy alkohol może wpływać na nasilanie się ataków i złe samopoczucie osoby chorej na nerwice? Jak pomóc takiej osobie?

Witam,

Lęk to jeden z osiowych objawów nerwicy i to on zapewne wpływa na zachowanie Pani partnera. Odczuwany lęk czy niepokój wpływają na zachowanie każdego człowieka, w nerwicy te odczucia są jednak zwielokrotnione co może skutkować dziwnym dla otoczenia zachowaniem. Dodatkowo partner może czuć się winny, że obarcza Panią swoimi problemami, co także wpływa niekorzystnie na Jego samopoczucie oraz podejmowane decyzje. Konieczne jest by pozostawał teraz pod stałą opieka specjalisty.

W swojej wiadomości pyta Pani także o wpływ alkoholu na objawy partnera. Alkohol to substancja psychoaktywna, działająca odhamowująco - niewątpliwie jej spożywanie ma wpływ na zachowanie i nastrój każdego człowieka, także cierpiącego na nerwicę. W tym przypadku spożycie alkoholu może prowadzić do nasilenia się objawów. Należy jednak pamiętać, że każdy zupełnie inaczej reaguje na alkohol, trudno więc powiedzieć jaki ma on wpływ w przypadku Pani partnera. Jedno jednak nie pozostawia wątpliwości - jeśli partner jest poddawany leczeniu farmakologicznemu to nie powinien spożywać alkoholu.

Pozdrawiam