Czy oglądanie telewizji na okrągło u 4-latka może świadczyć o autyzmie?

Co z tym autyzmem ?Mam synka 4 latka mało mówi reaguje na polecenia , czasem jakby nie słyszał co do niego mówię , naokraglo telewizor nie da wyłączyć , rysuje te same obrazki czy to autyzm? Czasem krzyczy jak jest nie po jego myśli zaznaczę że u nas jest bezstresowe wychowanie.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Oglądanie telewizji nie wywołuje autyzmu jednak jeśli dziecko ogląda tv tak jak napisane jest to w liście na okrągło to do niczego dobrego nie doprowadzi.
Z listu wynika, iż już syn reaguje agresywnie na próbę odstawienia go od telewizora co jest niepokojące. Brak reakcji na imię może wynikać z tego, że oglądanie jest dla niego bardziej interesujące niż polecenia rodziców.
Jednak list jest zbyt krótki by jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy dziecko ma lub nie cechy autystyczne. Tu konieczna jest wizyta u psychologa i niezależnie od wszystkiego wprowadzenie schematu dnia, dozowanie mediów, wprowadzenie zasad i ustalenie przejrzystych granic w jakich ma poruszać się dziecko. Wszystko to wpłynie na poprawę funkcjonowania.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu

Zachęcam do zapoznania się z artykułem o autyźmie:
https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac

Witam, polecam kontakt z psychologiem dziecięcym w celu ustalenia na ile opisane przez Panią zachowania są spowodowane faktycznie autyzmem, a na ile konsekwencją bezstresowego wychowania dziecka. Pozdrawiam, Monika