Czy progesteron spada bezpośrednio przed miesiączką?

Dzień dobry! Moje cykle są nieregularne. Endokrynolog zleciła szereg badań, w tym badanie progesteronu - 7 dni przed końcem cyklu. Cykle są 35-40-dniowe (ostatni 40-dniowy). Czytałam w internecie, że zaleca się, aby badanie progesteronu wykonać 7 dni po owulacji, a nie 7 dni przed końcem cyklu. Czy jeśli zbadam progesteron w 33 dniu cyklu, zakładając, że cykl będzie 40-dniowy, to wynik będzie miarodajny? Co w przypadku, jeśli cykl będzie jednak krótszy? Czy progesteron spada bezpośrednio przed miesiączką? Będę wdzięczna za szybką odpowiedź. Pozdrawiam, Marta
Lek. Michał Lenard

U kobiet, których cykl miesiączkowy jest regularny i wynosi 28 dni, 7 dni po owulacji i 7 dni przed końcem cyklu to ta sama data. U Pani cykl jest dłuższy, dlatego sugeruję wykonać badanie zgodnie z zaleceniem Pani ginekologa - 7 dni przed końcem cyklu. Pozdrawiam!