Czy przyciemniane szkła nie pogorszą wady wzroku?

Jestem 43-letnim mężczyzną, który jest krótkowidzem noszącym cylindry R + 3,00 i L +1,25. Po kupieniu nowych oprawek bardzo chciałbym do nich dopasować szkła fotochromowe. Nie wiem tylko, czy nie będą mi szkodzić, gdyż podobno zaciemniają się do 80 proc. i obawiam się, czy z takimi przyciemnianymi szkłami nie będę pogarszał swej wady? Marek S.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam!

Nie ma obawy, aby przyciemniane szkła mogły spowodować progresję wady albo w jakikolwiek sposób niekorzystnie wpłynąć na narząd wzroku. Przyciemnienie szkieł nie jest w żaden sposób szkodliwe, tak samo, jak nie jest szkodliwe i nie powoduje progresji wady patrzenie w ciemnym pomieszczeniu.
Proszę również zwrócić uwagę, że szkła fotochromatyczne przyciemniają się w zależności od natężenia promieniowania słonecznego (a ściślej promieni UV), tak więc 80 proc. zaciemnienie pojawi się przy bardzo natężonym świetle, i nie będzie odczuwalne jako zbyt ciemne, ale komfortowe i naturalne dla oczu.

Pozdrawiam serdecznie!