Czy są to objawy typowe dla nerwicy?

Dzień dobry, Od 5 miesięcy mam niepokojące objawy: - ciągły ból głowy (mniejszy lub większy, ale tak na prawdę odczuwalny cały czas, oprócz podczas snu. Cały dzień na całej głowie, w gorszych momentach mocny ból w czole, za okiem i w skroniach) - ciągłe zmęczenie, senność - dziwne uczucie, trudne do opisania - odrealnienie, oddalenie, otępienie, czuję się jakbym zmienił ciało(?) - wahania nastroju (nie wiem, czy spowodowane długością tych dolegliwości, czy są jednym z elementów tego co mi się dzieje) - ból oczu (muszę cały czas używać w każdym urządzeniu filtra niebieskiego światła, bo inne strasznie razi) - trudność ze skupieniem (nie jakieś ogromne, ale jednak czuję, że nauka nie jest taka sama) - czasami uczucie niepokoju w sercu Byłem na wizytach u laryngologa (przepisał leki na podrażnioną śluzówkę nosa, gardła i zatok; na kolejnej wizycie stwierdził, że wszystko wróciło do normy). Kolejne były odwiedziny u neurologa, zostało mi przepisane flunarizinum WZF na migreny oraz zlecono przeprowadzenie rezonansu głowy (nic niepokojącego nie wyszło). Uważam jednak, że to nie migreny. Byłem również u okulisty, lecz wzrok mam w idealnym stanie. Morfologia (krew, glukoza, lipidogram, ALT, AST, GGTP, Elektrolity K i Na, CRP i TSH) książkowa. Co to może być? Nerwica? Czytałem wiele o tym i dużo na to wskazuje, chociaż to dziwne bo nie mam dużo stresu w życiu. Może coś związane ze skrzywieniem kręgosłupa? Już na prawdę nie wiem...

Witam,

wiele objawów, na które Pan wskazuje, są charakterystyczne dla nerwicy, ale w tym momencie nie można definitywnie stwierdzić, że nie wynikają one z dolegliwości somatycznych. Potrzebny jest pogłębiony wywiad, by określić, czy Pana objawy mogą mieć charakter psychosomatyczny. Wspomina Pan, że obecnie nie doświadcza w swoim życiu dużo stresu. W przypadku nerwicy zdarza się, że czynniki wywołujące napięcie, lęk czy stres nie są tak jednoznaczne i czasami na pierwszy rzut oka trudno zobaczyć ich przyczynę. Dopiero z czasem "puzzle" składają się w całość. Dzięki rozmowie i poczuciu, że jest się rozumianym łatwiej je ułożyć.

Co więcej, widzę, że jest Pan w bardzo ważnym, ale obarczonym dużym poziomem presji, napięcia i niepewności okresie życia. Być może Pana organizm daje sygnał, że potrzebuje wsparcia. Zachęcam do zasięgnięcia rady u specjalisty. Jeśli przyczyna Pana dolegliwości nie jest psychologiczna, to również jest to istotna informacja i wskazówka, że należy szukać dalej.

Pozdrawiam serdecznie.