Czy te bakterie powodują wzdęcia u mężczyzn?

Czy bakterie streptococcus agalactiae u dorosłego męższczyzny mogą wywoływać trwałe bule brzucha, biegunki i wzdęcia? Jestem zakażony około pół roku i właśnie otrzymałem wynik posiewu bakteriologicznego.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

bakterie Streptococcus agalactiae należą do grupy paciorkowców, a te z kolei zaliczane są do ziarniaków. Zasiedlają one głównie układ pokarmowy oraz układ moczowo-płciowy.

Obecność tych bakterii w organizmie może przebiegać bezobjawowo i bywa nieszkodliwe. Zdarza się jednak, że dochodzi do namnożenia bakterii i powstania stanów zapalnych, co może być niebezpieczne, zwłaszcza dla kobiet ciężarnych.

Do najczęstszych objawów związanych z zakażeniem bakteriami należą objawy charakterystyczne dla infekcji układu moczowo-płciowego, a więc: pieczenie lub dolegliwości bólowe w trakcie oddawania moczu, a także upławy z pochwy u kobiet oraz bolesne wzwody u mężczyzn. Czasem dochodzą do tego bóle podbrzusza.

Wzdęcia i biegunki nie należą do typowych objawów związanych z obecnością paciorkowca w organizmie. Należałoby udać się do lekarza i wykluczyć inne przyczyny problemów z układem trawiennym.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pan poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-choroby-wywoluje-paciorkowiec, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-brzucha-i-biegunki-a-obecnosc-gronkowca-zlocistego-i-paciorkowca-zieleniejacego, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-paciorkowce-moga-powodowac-refluks-zoladkowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.