Czy możliwe jest poczęcie podczas stosowania antykoncepcji Yaz?

Jestem od 7 miesięcy na dwuskładnikowych tabletkach antykoncepcyjnych (YAZ). Stosuje je regularnie, codziennie o tej samej porze (moja największe opóźnienie w trakcie całego stosowania wynosiło max. 40 min) Seks do tej pory zawsze uprawiam również w prezerwatywach. Nie biorę żadnych innych leków i suplementów (unikam też produktów które mogą obniżać ich skuteczność). Panicznie boje się ciąży, dlatego zawsze pilnuje, aby wszystko było prawidłowo. Tydzień temu po raz pierwszy z chłopakiem uprawialiśmy seks bez dodatkowego zabezpieczenia się prezerwatywą. Nie doszedł w środku i od tamtej pory mam wrażenie, że oszaleje. Jestem zestresowana, bolą mnie piersi (nie są większe i sutki nie zmieniają koloru), czuje się napęczniała (momentami czuje bol w jajnikach) i nie mogę spać. Dodatkowo mam momenty kiedy mnie mdli i zaczynam się przez to stresować bardziej. Znajduje sobie kolejne preteksty ku temu, że na pewno tabletki zawiodły (np. że 12h po przyjęciu tabletki miałam jednorazowe rozwolnienie albo, że przed seksem brałam prysznic i wypłukałam ten gęsty śluz i nic nie zatrzymało plemników z preejakulatu) Chciałabym się dowiedzieć czy jest duże ryzyko ciąży w takim przypadku i czy moje objawy są bardziej wynikiem ciąży czy może stresu i "schizy". Osobiście znam przypadki osób które biorą tabletki nieregularnie, ich partner dochodzi w środku i nie zaszły, ale mam jakieś wewnętrzne przeświadczenie, że to na pewno ja będę tym pechowym 0,03 przy wskaźniku pearla. Dodam, że zostały mi w paczce 4 tabletki aktywne i 4 placebo, więc jestem przy końcu cyklu. Proszę o pomoc
KOBIETA, 20 LAT 4 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli stosuje Pani tabletki antykoncepcyjne regularnie i zgodnie z zaleceniami producenta oraz ginekologa, to nie ma powodów do obaw. Ryzyko zajścia w ciążę w takiej sytuacji jest naprawdę bardzo niskie, więc nie ma potrzeby martwić się na zapas.

Doustna antykoncepcja hormonalna wykazuje wysoką skuteczność, więc nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia, chyba że są ku temu przesłanki. Mdłości, które Pani odczuwa oraz inne dolegliwości mogą wynikać ze stresu, który odczuwa Pani na myśl o potencjalnej ciąży. Jeśli poczuje się Pani pewniej, to proszę wykonać test ciążowy.

Inne pytania z tej tematyki umieszczamy tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/paniczny-strach-przed-ciaza,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/irracjonalny-strach-przed-ciaza,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/strach-przed-niechciana-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.