Co oznaczają takie objawy u 23-latka?

Witam, mężczyzna wiek 23 lata. Dwa tyg. temu zaczęły u mnie występować następujące objawy: - ból brzucha powodujący potrzebe pojscia do toalety, - rozwolnienie, - częstsze wizyty w toalecie (wczesniej 1-2 na dzien), - uczucie przelewania w brzuchu. Myślałem, ze to zatrucie. Zacząłem brać probiotyk, poprawiło mi się. A objawy przerodziły sie na następujące: - kał ołówkowaty - wyproznianie 2-4 razy dziennie, - dyskomfort w okolicach odbytu (przypominajace łaskotanie, wystepujace niezawsze, czesto po wypróżnieniu), - uczucie przelewania w brzuchu, - inny zapach kału, bardziej nieprzyjemny, - zauważenie różnic w kale; czasami pojawienie sie tak jakby skórek od fasoli, czasami czarne kropki przypominajace mak, czasami białe ziarenka przypominajace nasiona ogórka lub inne małe nasionka. Co mi może dolegać? Dziękuję
MĘŻCZYZNA, 23 LAT 4 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Opisane przez Pana objawy warto skonsultować z lekarzem. Najlepiej będzie, jeśli uda się Pan z tym problemem do gastrologa. Lekarz zleci Panu bardziej szczegółowe badania i na ich podstawie będzie można ocenić, co dokładnie Panu dolega.

Takie dolegliwości jak ból brzucha, rozwolnienie czy uczucie przelewania w brzuchu mogą wystąpić z różnych przyczyn. Czasami za ten stan odpowiada niewłaściwa dieta. Warto się przyjrzeć temu, co trafia na Pana talerze i czy rzeczywiście są to odpowiednio zbilansowane, zdrowe posiłki. W ułożeniu planu żywienia dostosowanego do Pana potrzeb może pomóc doświadczony dietetyk.

Zdarza się również, że wskazane objawy sygnalizują nietolerancję jakichś określonych produktów spożywczych i konieczna będzie ich eliminacja ze swojego menu. Więcej na temat nietolerancji pokarmowej piszemy w jednym z naszych artykułów. Zachęcamy do jego przeczytania: https://portal.abczdrowie.pl/nietolerancja-pokarmowa-a-alergia-pokarmowa

Te dolegliwości mogą też wskazywać na różne schorzenia układu trawiennego, np. choroby żołądka lub jelit. W takiej sytuacji wskazane byłoby rozszerzenie diagnostyki i wykonanie dodatkowych badań. Możliwe, że lekarz skieruje Pana na gastroskopię oraz kolonoskopię, które będą mogły powiedzieć coś więcej pańskiego stanu zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej