Czy w opisanej sytuacji konieczna jest operacja serca noworodka?

Witam u mojego synka (9dni) pediatra po urodzeniu pediatra wysłuchala szmer nad sercem zrobiono konsultacje kardiologiczna z echem i wyszło że ma ubytek przegrody miedyprzedsionkowej w miejscu FO o średnicy ok 4,5mm chciałbym się dowiedzieć czy to się samoistnie zrosnie czy będzie potrzebna operacja oraz jak to się leczy?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Szmer nad sercem u noworodka jest bardzo często wykrywanym objawem, zazwyczaj jest niegroźny i nie wymaga dodatkowych interwencji. U Pani dziecka wykryto niewielki ubytek w miejscu otworu owalnego, co jest jak najbardziej normą, ponieważ otwór owalny jest ważną strukturą, która pozwala na rozwój w życiu płodowym. Po porodzie, z czasem otwór owalny ulega zamknięciu, jednak u 30% populacji może zostać otwarty, co nie wiąże się zazwyczaj z żadnymi objawami i nie wymaga interwencji lekarskiej. Oczywiście powinna Pani zgłosić się z tym wynikiem do swojego lekarza prowadzącego w celu poprawnej interpretacji wyniku badania.