Dlaczego tętno po alkoholu jest mocno podwyższone?

Witam, czym może być spowodowane bardzo duże podwyższone tętno , na drugi dzień rano po spożyciu alkoholu? Na codzien stosuję bisocard 5mg , drugi raz od początku stosowania zdarzyło mi się wypić większą ilość alkoholu wieczorem i rano wybudziło mnie tętno na poziomie ok 150 uderzeń na minutę. Po wstaniu z łóżka tętno wzrosło jeszcze bardziej, nie byłem w stanie zmierzyć ale na pewno wynosiło ponad 200. Przed stosowaniem leku takie sytuacje nie miały miejsca. Lek został mi przepisany na lekkie arytmię typu dodatkowego skurczu i nadciśnienie. Echo serca , EKG w normie.
MĘŻCZYZNA, 25 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Z Pana opisu wynika, że doświadczył Pan niepokojących skoków tętna po spożyciu alkoholu. Jednocześnie przyjmuje Pan lek Bisocard, który jest beta-blokerem stosowanym między innymi w leczeniu arytmii i nadciśnienia - https://portal.abczdrowie.pl/bisocard-sklad-dzialanie-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne. Sytuacja, którą Pan opisuje, zasługuje na uwagę i należytą ocenę.

Alkohol bardzo często ma znaczący wpływ na pracę serca i układu krążenia, może również przyczyniać się do tzw. arytmii poalkoholowej, znanej również jako "holiday heart syndrome". Zjawisko to polega na tym, że nawet u osób zdrowych, bez problemów kardiologicznych, duże spożycie alkoholu może prowadzić do epizodów nieregularnego bicia serca. W Pana przypadku, gdzie już występują pewne problemy z arytmiami, alkohol mógł dodatkowo zaburzyć rytm serca, co mogło doprowadzić do wysokiego tętna, którego Pan doświadczył.

Dodatkowo, interakcje między Bisocardem a alkoholem również mogą wpływać na reakcję organizmu. Mimo że Bisocard ma na celu regulowanie rytmu serca, dodanie alkoholu do równania wprowadza dodatkowe zmienne, które mogą prowadzić do objawów, jak wyżej opisywane.

Zdecydowanie warto porozmawiać o tej sytuacji z lekarzem, który przepisał Panu Bisocard. Możliwe, że konieczne będzie dostosowanie dawki leku, omówienie dalszych kroków w leczeniu arytmii, czy też dokładniejsze zbadanie, jak alkohol wpływa na Pana stan zdrowia i samopoczucie - https://portal.abczdrowie.pl/wplyw-alkoholu-na-serce-wideo. Warto również rozważyć ograniczenie spożycia alkoholu i zobaczyć, czy objawy ulegną zmianie.

Mam nadzieję, że wkrótce uda się znaleźć przyczynę Pana dolegliwości i odpowiednie metody leczenia, które zapewnią dobre samopoczucie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.