Dzień dobry,
Przede wszystkim chcę Panią zapewnić, że to, co Pani opisuje, bywa dość powszechne, szczególnie w kontekście spożywania alkoholu i doświadczenia intensywnego stresu, jakim był Pani przypadek odwodnienia w sylwestra (mówię tu o stresie fizjologicznym dla ustroju). Alkohol wpływa na organizm w różnorodny sposób, w tym ma zdolność do zwiększenia rytmu serca: https://portal.abczdrowie.pl/nawet-niewielka-ilosc-alkoholu-moze-powodowac-nieregularny-rytm-serca . Reakcja ta może być bardziej lub mniej wyraźna u poszczególnych osób, zwłaszcza w sytuacji, gdy organizm próbuje metabolizować alkohol i radzić sobie ze spadkiem nawodnienia i elektrolitów.
Jeśli kardiolog, którego Pani odwiedziła, nie znalazł żadnych nieprawidłowości, to jest to dobra wiadomość, ale rozumiem, że nadal czuje się Pani zaniepokojona. Być może sytuacja, którą Pani przeżyła, wywołała większą świadomość i wrażliwość na pracę własnego serca, to z może prowadzić do stanu, gdzie Pani uwaga jest szczególnie skupiona na każdej anomalii, co z kolei potęguje uczucie niepokoju.
Dodatkowo, bicie serca po spożyciu alkoholu może być również postrzegane intensywniej w sytuacjach, gdy jesteśmy bardziej napięci lub zestresowani, co może przypominać nerwicę. Stres emocjonalny może wpływać na różne fizyczne objawy, w tym zwiększony rytm serca – nazywamy to somatyzacją. Proponuję Pani rozważyć konsultację z innym specjalistą, np. psychologiem, który pomoże w radzeniu sobie ze stresem i obawami związanymi z Pani doświadczeniem. Niekiedy samo zrozumienie mechanizmów psychologicznych stojących za naszymi reakcjami fizycznymi przynosi wyraźną ulgę.
Jeśli chodzi o spożywanie alkoholu, każdy organizm reaguje inaczej, i jest możliwe, że Pani organizm jest szczególnie wrażliwy na jego efekty. Być może warto rozważyć ograniczenie spożycia alkoholu i obserwację, jak to wpłynie na Pani samopoczucie.
Mam nadzieję, że te informacje okażą się pomocne i że znajdzie Pani sposób na zarządzanie opisanymi dolegliwościami, a z czasem będzie mogła Pani cieszyć się życiem bez niepotrzebnego stresu i niepokoju.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dlaczego tętno po alkoholu jest mocno podwyższone? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego miewam napadowe, bardzo mocne bicie serca? – odpowiada Lek. Paweł Szadkowski
- Dlaczego miewam przyspieszenia serca? – odpowiada Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
- Dlaczego przeskakuje mi serce i mam duszności? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czym może być spowodowane przyspieszone bicie serca? – odpowiada Mgr Marzena Swoszowska-Mojżesz
- Dlaczego puls po posiłku wzrasta? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czym są spowodowane nocne przebudzenia z nadmiernie przyspieszoną akcją serca? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Dlaczego po alkoholu miewam utraty przytomności? – odpowiada Lek. Karol Gołębiewski
- Kołatanie serca i nierówna akcja serca – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Co mogę robić gdy przyspiesza mi serce? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Kołatanie serca w nocy - najczęstsze przyczyny
Kołatanie serca w nocy, czyli czucie przyspieszone
Kołatanie serca - objawy, przyczyny, rozpoznanie, profilaktyka
Kołatanie serca nie ma jednej określonej definicji
Tachykardia zatokowa - przyczyny, objawy, sposoby leczenia
Tachykardia zatokowa (częstoskurcz serca) jest zab