Dlaczego miewam przyspieszenia akcji serca?

Dzień dobry, od kilku miesięcy zmagam się z problemem przyspieszonego bicia serca, lecz nie jest to na codzień tylko w sytuacjach kiedy dzień wcześniej wypiłam alkohol. I nie wiem, czy wcześniej też tak miałam, czy teraz jestem przewrażliwiona przez to, że w sylwestra miałam tak poważne odwodnienie (spowodowane wymiotami i biegunką)- bardzo się tym przejęłam bo mocne bicie serca utrzymywało się przez 2 dni, i nigdy wcześniej nie czułam w czasie spoczynku takich uderzeń (tylko podczas większego wysiłku). I po tym wydarzeniu zaczęłam ciągle kontrolować rytm serca, mierzyć puls i nie piłam później alkoholu nie wiadomo jak dużo, bo przez tamta sytuacje się bardzo wystraszyłam, dodam że dopiero kończę 20 lat i jest mi troche przykro że nie będę mogła chodzić sporadycznie na imprezę czy nawet wypić drinka, przez to ze rano wstaje i to serce tak nawala (zazwyczaj puls po alkoholu na drugi dzień 130). I wydaje mi się że mogę mieć nerwice i przez tamta sytuacje zaczęłam się tak stresować i nakręcać ze może teraz jak słyszę to bicie serca to jest to normalne, a mi się wydaje inaczej? Naprawdę nie wiem, byłam u kardiologa to wszystko jest dobrze ale ja nadal nie wiem czemu od tamtej sytuacji bije tak mi to serce. Dodam jeszcze że w spoczynku mam zazwyczaj puls 88/96 zależy co robiłam wcześniej. Dziękuje z góry za pomoc i pozdrawiam.
KOBIETA, 20 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Przede wszystkim chcę Panią zapewnić, że to, co Pani opisuje, bywa dość powszechne, szczególnie w kontekście spożywania alkoholu i doświadczenia intensywnego stresu, jakim był Pani przypadek odwodnienia w sylwestra (mówię tu o stresie fizjologicznym dla ustroju). Alkohol wpływa na organizm w różnorodny sposób, w tym ma zdolność do zwiększenia rytmu serca: https://portal.abczdrowie.pl/nawet-niewielka-ilosc-alkoholu-moze-powodowac-nieregularny-rytm-serca . Reakcja ta może być bardziej lub mniej wyraźna u poszczególnych osób, zwłaszcza w sytuacji, gdy organizm próbuje metabolizować alkohol i radzić sobie ze spadkiem nawodnienia i elektrolitów.

Jeśli kardiolog, którego Pani odwiedziła, nie znalazł żadnych nieprawidłowości, to jest to dobra wiadomość, ale rozumiem, że nadal czuje się Pani zaniepokojona. Być może sytuacja, którą Pani przeżyła, wywołała większą świadomość i wrażliwość na pracę własnego serca, to z może prowadzić do stanu, gdzie Pani uwaga jest szczególnie skupiona na każdej anomalii, co z kolei potęguje uczucie niepokoju.

Dodatkowo, bicie serca po spożyciu alkoholu może być również postrzegane intensywniej w sytuacjach, gdy jesteśmy bardziej napięci lub zestresowani, co może przypominać nerwicę. Stres emocjonalny może wpływać na różne fizyczne objawy, w tym zwiększony rytm serca – nazywamy to somatyzacją. Proponuję Pani rozważyć konsultację z innym specjalistą, np. psychologiem, który pomoże w radzeniu sobie ze stresem i obawami związanymi z Pani doświadczeniem. Niekiedy samo zrozumienie mechanizmów psychologicznych stojących za naszymi reakcjami fizycznymi przynosi wyraźną ulgę.

Jeśli chodzi o spożywanie alkoholu, każdy organizm reaguje inaczej, i jest możliwe, że Pani organizm jest szczególnie wrażliwy na jego efekty. Być może warto rozważyć ograniczenie spożycia alkoholu i obserwację, jak to wpłynie na Pani samopoczucie.

Mam nadzieję, że te informacje okażą się pomocne i że znajdzie Pani sposób na zarządzanie opisanymi dolegliwościami, a z czasem będzie mogła Pani cieszyć się życiem bez niepotrzebnego stresu i niepokoju.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.