Dlaczego puls po posiłku wzrasta?

Witam. Zauważyłam po posiłkach zwiększony puls u siebie. Serce nieco szybciej i mocniej bije. Do jakiego specjalisty powinnam się udać, co to może oznaczać? Mówiąc o posiłkach mam na myśli np. 1. przetworzone jedzenie 2. również zdrowe jedzenie w większych ilościach np. 3 kabanosy sałatka z pomidorem, ogórkiem i 60g fasoli ugotowanej 1 łyżka płaska pesto Często mam tak po obfitych posiłkach lub niezdrowych oraz większych ilościach alkoholu. Byłam u kardiologa, usg serca wyszło wszystko super, tętnice również itd. jedynie stwierdzono malutką niedomykalność zastawki trójdzielnej, ale poniżej I stopnia. Puls miałam wyższy (85-95) ze stresu. Poproszę o podpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Dolegliwość, którą Pani opisuje może wskazywać na tachykardię zatokową, inaczej nazywaną częstoskurczem serca.

Zjawisko to jest naturalnym przyspieszeniem akcji serca, powyżej stu uderzeń na minutę. Charakteryzuje się tym, że bicie serca ma charakter miarowy, ale tempo pracy jest za szybkie.

Tachykardia występuje często po zwiększonym wysiłku, sytuacji stresowej, wypiciu alkoholu, bądź większej ilości kawy, a także tak jak w Pani przypadku - po spożyciu obfitego posiłku. Reakcję tą można uznać za prawidłową.

Przy zwiększonym pulsie mogą pojawić się takie dolegliwości jak: zawroty głowy, osłabienie, duszności, płytki oddech oraz ból w klatce piersiowej.

Jeżeli taki stan występuje częściej i trwa jednorazowo dłużej niż 5-10 minut należy skontaktować się z lekarzem.

Proponujemy równocześnie spożywanie mniejszych porcji, bogatych w warzywa, owoce oraz kwasy omega 3 i 6 w regularnych odstępach czasowych.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/tachykardia

https://portal.abczdrowie.pl/jak-szybko-obnizyc-zbyt-wysokie-tetno-wideo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.