Czym może być spowodowana trudność z wybudzaniem się ze snu?

Witam, mam 25 lat. Od kilku lat mam problem z wybudzaniem się. Rano nie słyszę żadnego budzika, chociaż mam ich ustawionych ponad 50 i do tego radiobudzik. Mogę spać po 12-20 godzin, a I tak nadal jestem zmęczona i niewyspana. Raz mi się zdarzyło przespać 36 godzin bez żadnego wstawiania i budzenia się. Czym to może być spowodowane?

Lek. Paweł Szadkowski

Patologią snu zajmują się lekarze psychiatrzy. Diagnostykę pani przypadku zacząłbym jednak od podstawowej oceny internistycznej i wykluczeniu najczęstszych chorób przewlekłych mogących powodować zaburzenia rytmu dobowego (cukrzyca, niedoczynność tarczycy, niedoczynność kory nadnerczy i inne). Jeśli jednak nie towarzyszą temu żadne inne objawy, a ogólna ocena lekarska nie wykaże nieprawidłowości, udałbym się do lekarza psychiatry po poradę.

Szanowna Pani,

istnieje bardzo wiele potencjalnych przyczyn nadmiernej senności w ciągu dnia i problemów z wybudzaniem się. Warto rozpocząć diagnostykę od wizyty u lekarza rodzinnego i wykonania podstawowych badań laboratoryjnych. Jeśli wszystko będzie w porządku - warto skorzystać z pomocy psychiatry lub udać się do ośrodka zajmującego się leczeniem zaburzeń snu.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Lech Popiołek

http://psychiatra-dzieciecy-krakow.pl/