Depresja a dolegliwości układu pokarmowego

Depresja a dolegliwosci trawienne. Witam. Odczuwam roznego rodzaju dolegliwosci trawienne. Gastroskopia wykazała u mnie refluks. Ponadto mam problemy z wyproznianiem. Gdy bylam ostatnio u gastrologa ten powiedzial, Ze jest to brzuszna maska depresji. Chcial przepisac mi antydepresanty na co ja nie wyrazilam zgody. Mowil ze moje emocje skumulowaly sie w brzuchu. Moze I tak. Sama nie wiem. Dwa lata temu chodzilam na psychoterapie, ktora trwala dobry rok czasu. Zmagalam sie z moim dziecinstwiem, przerabialam traumy , zrozumialam siebie I swoje autodestrukcyjne zachowania, wiele zmienilam I bylam pewna , ze psychicznie jest ok. Czuje sie komfortowo psychicznie, czuje sie szczesliwa, owszem stresuje sie czasami I doswiadczam roznych emocji ale panuje nad nimi. Rozwazam jednak wznowic psychoterapię. Czy to jest mozliwe zeby to byla jednak depresja?

Dzień dobry!

Tak, objawy z układu trawiennego często mają związek z kondycją psychiczną, życiem emocjonalnym, stylem radzenia sobie ze stresem itp. Nie muszą one jednak oznaczać rozpoznania klinicznej depresji.
Pierwszym krokiem powinno być wykluczenie innych możliwych przyczyn chorobowych - somatycznych. Wtedy, w drugim kroku konsultacja psychiatryczna i psychologiczna/ psychoterapeutyczna.

Pozdrawiam!

Trudno powiedzieć coś na pewno, dobrze byłoby porozmawiać z terapeutą i ustalić czy jeszcze potrzebuje Pani takiej formy pomocy jak psychoterapia. Jednak to co z pewnością bym doradzała, to zmiana trybu życia i jedzenia, w szczególności radziłabym zająć się swoją dietą, zadbać o to co Pani je i (być może z pomocą dobrego dietetyka) unormować jadłospis. Nawet jeśli Pani problemy wynikają również z psychiki, to poukładanie dietetyczne dużo może pomóc. Co do sugestii lekarza, że Pani stan wynika wyłącznie z psychiki czy depresji, to nie byłabym tego taka pewna, niestety często lekarze, kiedy nie ma konkretnych powodów somatycznych zgłaszanych objawów i nie mogą dobrać leczenia, mówią że to "psychika". A czy lekarz mówił cokolwiek o diecie, zrobił porządny wywiad dotyczący Pani nawyków żywieniowych? Powiedział jak zmienić sposób odżywiania? Bo to wydawałoby się najpilniejsze w przypadku problemów gastrycznych. Za mało się o tym mówi, ale sposób odżywiania ma ogromne znaczenie, również dla naszego stanu psychicznego. Pozdrawiam.