Dlaczego dziecko ma problemy z utrzymaniem równowagi?

Mój 16 miesieczny synek ma problemy z utrzymaniem równowagi. Samodzielnie chodzi od 2 miesiecy, od 10 miesiąca chodził przytrzymując się ścian, mebli, starczyło, że złapał się mojej bluzki i szedł obok mnie, nie trzeba było go trzymać, jednak całkowicie nie chciał się puścić. Teraz często się przewraca, stoi lub idzie/biega i nagle się przewraca. Niedawno zauważyłam, że unosi oczy do góry i jakby się wyłącza. Trwa to kilka sekund. Co to może być? Co robić?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

taki problem trzeba przeanalizować pod różnymi względami. Po pierwsze, jest możliwe, że synek traktuje przewracanie jako zabawę i nie jest to spowodowane żadnymi zaburzeniami.

Jeżeli jednak po dłuższej obserwacji doszła Pani do wniosku, że faktycznie ma on problem z zaburzeniami równowagi i nie ma nad tym żadnej kontroli, to zalecamy wizytę u neurologa dziecięcego, który przeprowadzi potrzebne badania. Jeśli wszystko wyjdzie dobrze, należy też sprawdzić u laryngologa ewentualny kłopot z błędnikiem, który odpowiada za zmysł równowagi.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi omawianego problemu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-16-miesieczny-syn-ma-problemy-z-poruszaniem-sie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moga-oznaczac-problemy-z-utrzymaniem-rownowagi-i-chodzeniem-u-2-latka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-chodzeniem-u-14-miesiecznego-dziecka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.