Dlaczego mam te zawroty głowy w wieku 21 lat?
Dzień dobry Mam 20 lat i jestem studentka. Od około 3,5 miesiąca mam zawroty głowy, które trwają około 1 sekundy, a przy tym robi mi się gorąco i zaczyna bić szybciej serce oraz ból głowy pojawia się. Oprócz tego mam częsty ból głowy, uczucie niepokoju oraz uczucie bujania się/ niestabilności na nogach jakbym miała zaraz upaść. Ciśnienie zazwyczaj mam w normie czasami skoki tętna. Miałam wykonywane badanie laryngologiczne, które nic nie wykazało również tomograf miałam robiony a następnie rezonans głowy, który wykazał ( możliwy konflikt nerwowo- naczyniowy w okolicach ucha wewnętrznego ) i moje pytanie czy to możliwe ze objawy są od tego? Byłam już u dwóch neurologów i twierdza, że to nie to, a gdy czytam to objawy się zgadzają. Miałam również konsultacje u ortopedy i nic nie wykazały. Objawy zaczęły się tak naprawdę nagle i utrzymują do teraz. Czy mogą to być obawy nerwicy ?

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu
Pierwsze objawy autyzmu
Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego pierwsze objawy.
Szanowna Pani,
Wskazana jest diagnostyka podłoża psychogennego w Poradni Zdrowia Psychicznego.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś