Dlaczego nie oddaję gazów?

Witam od tygodnia mam brzuch jak balon i praktycznie nie wypuszczam gazow. Załatawiam sie w miare normalnie dopiero dziś miałem dzien że sie nie załatwiłem ale to może dlatego ze od kilku dni jem jeden posiłek dziennie bo nie odczuwam głodu a dzis zjadłem 4 bułki. Ten stan praktycznie sie utrzymuje cały czas . Pije regularnie miete i brałem z 2 razy nospe nic nie pomaga. Dzis jak nie załatawiałem się to wieczór uzyłem czopka i po nim poczułem że muszę do łazienki i tylko wypuscilem troche gazu. Dzis kupiłem w aptece simetikon 80mg zjadłem 3 tabletki przez cały dzień i nie czuję nic żeby to ze mnie schodziło. Dodam ze dzień przed pojawieniem się wzdęcia zjadlem na obiad placki ziemniaczane a na kolacje pomidory z cebula. Co mogę zrobić żeby przyspieszyć wydalenie tych gazów?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Wzdęcia to częsta przypadłość, która może pojawić się pod wpływem wielu różnych czynników. Na proces tworzenia się gazów w jelitach duży wpływ ma przede wszystkim stosowana dieta. Może się okazać, że wynikają one z nietolerancji niektórych pokarmów. Proszę zwrócić uwagę, czy spożywane przez Pana produkty wywołują lub nasilają niepożądane objawy – jeżeli tak, konieczna będzie modyfikacja dotychczasowej diety i ich wyeliminowanie z codziennego menu.

W Pana przypadku dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas, dlatego warto na wszelki wypadek skonsultować się z gastrologiem, aby zweryfikować, czy ich pojawienie się nie ma związku z poważniejszymi schorzeniami ze strony układu pokarmowego, np. chorobami żołądka lub zapaleniem jelita grubego.

Pomocne w diagnostyce mogą okazać się takie badania, jak gastroskopia oraz kolonoskopia. Wiele osób ma obawy przed ich wykonaniem, jednak są to metody, dzięki którym można szybko wykryć wiele nieprawidłowości w obrębie układu trawiennego i dzięki temu rozpocząć skuteczne leczenie. Do czasu wizyty u specjalisty można sięgnąć po napary ziołowe lub środki na wzdęcia dostępne w aptece bez recepty.

Więcej na temat wzdęć można przeczytać w artykule dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/wzdecia-brzucha

Zachęcamy także do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów portalu na pytania dotyczące podobnej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wzdecia-i-bole-brzucha

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-znaczyc-bol-brzucha-i-wzdecia-po-posilku

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-powoduje-problemy-ze-wzdeciem-brzucha

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wzdecia-i-zwiazane-z-tym-problemy-z-bolem-brzucha

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.