Duszności u 7-latki - jakie badania wykonać?

Proszę o poradę. Dziewczynka 7-letnia, od 2 miesięcy ma ataki duszności wieczorem. Z dnia na dzień jest coraz gorzej. Od ok. pół roku mówi, że jest jej niedobrze (wieczorami). Teraz ma nagłe ataki duszności (mówi, że nie może oddychać - pokazuje na szyję, nieraz okolice serca lub brzuch), że jest jej niedobrze, robi jej się zimno, trzęsie się, mówi, że kręci się jej w głowie, wpada w panikę, boi się, że umiera, płacze, wszystko to jeszcze przed położeniem się do łóżka (w domu panuje atmosfera spokoju i wyciszenia - jesteśmy szczęśliwą rodziną). Lekarz wstępnie zdiagnozował glistę (bez badań) i przepisał lek P***, który mała zażyła (tydzień temu), ale objawy nie ustąpiły. W ciągu dnia jest bardzo żywa, dużo przebywa na dworze, ma dużo siły. Jest bardzo wrażliwa - od urodzenia, obraża się często, myśli, że inni się z niej śmieją, boi się chorób i śmierci. Panicznie bała się przedszkola, ostatnie 2 miesiące nie chodziła. W nocy zgrzyta zębami. Dodam jeszcze, że jest chuda, 128 cm i 20 kg. W ciągu dnia okaz zdrowia, a wieczorami... Boję się już każdego wieczora. Jakie badania wykonać, co to może być?

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Opisywane przez Panią objawy niewątpliwie wymagają rozpoczęcia diagnostyki. Przyznam, że nie do końca rozumiem, dlaczego lekarz zaordynował leczenie przeciwrobacze. Niewątpliwie zgrzytanie zębami jest objawem często spotykanym u osób z owsicą czy glistnicą. Nie jest to jednak objaw patognomoniczy umożliwiający postawienie rozpoznania. Być może lekarz wziął pod uwagę inne objawy i obserwacje dokonane podczas badania córki, o których ja nie wiem. Jednym z czynników mogących sugerować wystąpienie choroby pasożytniczej jest niska masa ciała (pomiędzy 10 a 25 centylem wagi przy 50 centylu wzrostu) dziecka.

Ze względu na występowanie ataków duszności przed położeniem się do łóżka, a nie w trakcie snu (wybudzanie i niepokój w trakcie snu są również typowe dla robaczycy) raczej wskazuje na podłoże psychogenne problemu. Pani dygresje na temat zachowania dziecka w przedszkolu oraz lęku przed zachorowaniem i śmiercią potwierdzają jedynie te przypuszczenia. Myślę, że w obecnej sytuacji powinna Pani zgłosić się z córką do psychologa. Wizyta, jeśli nawet nie ma napadu duszności, to na wspomniane lęki jest jak najbardziej wskazana.

Pozdrawiam