Jak leczyć zaburzenia psychiczne?

Witam, od około roku mam problemy ze zdrowiem psychicznym, do niedawna problem ten (kierując się ogólnie dostępną wiedzą, i własną oceną) określałem jako depresja, jednak od jakiegoś czasu (około 3 miesiące) doświadczyłem nowych wcześniej nieznanych mi objawów(?) ,które znacząco pogorszyły jakość życia. Na dzień dzisiejszy samodzielnie jestem wstanie zauważyć co najmniej kilkanaście symptomów o różnej regularności występowania takich jak: zły nastrój (czasami bardzo zły), brakiem chęci do przeżywania czynności, które w przeszłości dawały mi satysfakcję,zaburzony rytm dobowy, wzmożony stres często nieadekwatny do sytuacji lub wręcz irracjonalny, natłok myśli oraz nadmierna ich analiza,lęki, w krytycznych momentach drgawki, wysokie ciśnienie, napady gorąca i zimna,koszmary senne. W ostatnim czasie nasiliły się problemy ze snem (pojawiły się występujące nieregularnie odwrotne sytuacje takie jak zmęczenie po przespanej nocy i na odwrót ) , sny (koszmary) stały się dużo bardziej drastyczne i realistyczne,oraz inne objawy ,które samemu ciężko jest mi nazwać ze względu na rzadkość ich występowania. Dodam jeszcze,że nowe objawy i pogorszenie jakości życia pojawiło się w okresie ,który na początku wydawał mi się poprawą stanu zdrowia (polepszyło się wtedy samopoczucie ). Moje pytanie(a) jest następujące : Czy zaistniała sytuacja wymaga konsultacji ze specjalistą, czy może warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu ?(zaznaczam ,że nie było podejmowane żadne leczenie) oraz w przypadku zaistnienia potrzeby konsultacji psychiatrycznej czym kierować się podczas wyboru specjalisty? Czy jeżeli lekarz specjalista podejmie decyzje o leczeniu farmakologicznym to możliwe będzie dobranie leków tak aby nie przeszkadzały one w kontynuowaniu studiów inżynierskich/technologicznych ? z wyrazami szacunku x

Dzień dobry, jak najbardziej warto zarejestrować się i skonsultować z lekarzem psychiatrą. Lekarz psychiatra ma stanowczo większą wiedzę odnośnie leczenia tego rodzaju problemów dlatego proponowałabym właśnie do takie specjalisty zarejestrować . Obecnie leki są bardzo dobrej jakości o nie powinny mieć negatywnego wpływu na funkcjonowanie. Jest wręcz odwrotnie : leki mająca celu poprawić jakość życia, stłumić objawy, które na codzień doskwierają . Warto nie zwlekać z konsultacją psychiatryczną, gdyż nie leczone zaburzenia depresyjno lękowe mogą się pogłębiać . Proszę też pomyśleć o psychoterapii. Farmakoterapia tłumi objawy, psychoterapia to leczenie umysłu. Ma na celu znaleźć przyczyny zaburzeń i pomóc rozwiązać problem, wprowadzić zmiany w zachowaniu, które pozwolą w przyszłości zapobiegać spadką formy psychicznej. Jeżeli chodzi o wybór specjalistów trudno stwierdzić czym powinien się Pan kierować. Zapewne opinie na jego temat i kwalifikację zwiększają prawdopodobieństwo że trafi Pan na lekarza, który będzie Panu odpowiadał. Jednak to bardzo indywidualna kwestia dlatego nie zawsze to jest dobre rozwiązanie.
Pozdrawiam A. Pacia