Jak namówić dziecko do jedzenia?

Jak przekonać dziecko do jedzenia? Metoda słodkich nagród za zjedzony obiad jest dobra czy może powoduje złe nawyki?
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Zdecydowanie nie polecam nagradzania słodkościami, gdyż wykształca to w dziecku błędne przeświadczenie, że słodycze są produktem zdrowym, korzystnym a w efekcie również pożądanym. W przyszłości może to prowadzić do sięgania po nie w trudnych sytuacjach życiowych i rozwoju nadwagi.
Proponowałabym zrezygnować ze słodyczy na rzecz zdrowych przekąsek typu sałatki owocowe, musy owocowe, jogurty naturalne z dodatkiem świeżych owoców, samodzielnie przygotowane koktajle itp.
Aby zachęcić dziecko do spożywania posiłków, warto wprowadzać urozmaicone dania i podawać je w zabawnej formie - ułożone na talerzu w postaci bajkowych bohaterów, zwierząt itp. W ten sposób zainteresowanie dziecka np. nielubianymi warzywami zwiększy się. Warto również dawać mu przykład, samodzielnie spożywając proponowane mu produkty. W pierwszych latach życia dziecka opiekunowie posiadają szczególny autorytet, o sprawia, że dzieci naśladują zachowania rodziców i przejmują ich preferencje żywieniowe.