Jak powinien wyglądać wynik obciążenia glukozą?

Ponieważ moja Mama ma cukrzycę,jest po udarze i choruje na Alzheimera - chcę sobie profilaktycznie zrobić test obciążenia glukozą,tzw.krzywą cukrową.Jak to jest z tym wypiciem glukozy: wszyscy 75 ?I ten ,który waży np. 110 kg i ten /w tym wypadku ja/ co 67, albo drobniutka kobieta ważąca 50kg?Nic z tego nie rozumiem.Czy to nie jest tak ,jak z dziennym spożyciem np.2000 kalorii: osoba z dużą nadwagą schudnie,a ta szczupła przytyje.A przecież zjedli to samo.Proszę o wyczeprującą odpowiedż.Dziękuję.Pozdrawiam.Barbara

Dzień dobry Pani Barbaro,
Test obciążenia glukozą to bardzo przydatne narzędzie i faktycznie warto wykonać go jeśli istnieją ku temu konkretne wskazania. Należy się jednak zastanowić, czy go Pani potrzebuje. Zwykle pierwszym wyborem jest zbadanie stężenia glukozy i insuliny na czczo. Polecam skontaktować się w tej kwestii z lekarzem pierwszego kontaktu lub gastroendokrynologiem. W temacie samego przebiegu testu - faktycznie, wszyscy, niezależnie od wieku, płci i innych czynników powinni wypić na czczo roztwór 75g glukozy, a następnie w stanie spoczynku dokonać pomiarów. Dla takiej ilości cukru zostały stworzone normy dotyczące tego badania. Ma Pani rację, każdy organizm zareaguje inaczej. Osoby zdrowe jednak będą zawsze radziły sobie z poziomem glukozy we krwi na tyle dobrze, że nie będą przekraczać założonych norm. To pokazuje jak działa trzustka, która z założenia powinna zawsze wytworzyć tyle insuliny, ile potrzeba, żeby unormować stężenie cukru we krwi. Wbrew pozorom, ten wspaniały narząd i u drobnych osób może poradzić sobie z zaskakującą ilością glukozy. :)
Przechodząc do przykładu, który Pani podała, faktycznie, 2000 kcal niektórym osobom wystarczy 1,5 dnia, a innym będzie mało. W tym badaniu jednak nie jest istotna ilość energii dostarczonej z roztworem glukozy, a reakcja trzustki na sam cukier.
Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać wątpliwości. Jeśli ma Pani więcej pytań, zapraszam serdecznie do kontaktu.
Marek Aleksander Przondo
dyplomowany dietetyk
http://dietetyczny.guru/
marek@dietetyczny.guru