Jak prawidłowo jest prowadzona gastroskopia?

Witam Czy gastroskopie może wykonać inny lekarz niż gastrolog? Znalazłem chirurga oferującego gastroskopie przez nos. Czy warto się poddać takiemu badaniu?
MĘŻCZYZNA, 23 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

dziękujemy za zadanie pytania na naszej stronie.

Jak najbardziej, gastroskopię może również wykonać chirurg z odpowiednimi uprawnieniami, nie ma więc powodów do niepokoju.

Niewątpliwą zaletą gastroskopii przeznosowej, czyli tzw. bezstresowej, jest lepsza tolerancja badania przez pacjenta, nie wywołuje ona bowiem odruchów wymiotnych czy ślinotoku, jak tradycyjna. Ponadto podczas badania możliwe jest prowadzenie rozmowy z lekarzem. Jednak warto wspomnieć, że ten rodzaj gastroskopii nie może być przeprowadzony u osób ze skrzywioną przegrodą nosową lub zwężonym przewodem nosowym.

Więcej informacji o badaniu gastroskopowym można znaleźć na stronie:

https://portal.abczdrowie.pl/gastroskopia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.