Jak zwiększyć produkcję mleka?

Dzień dobry, Mam dwa pytania. 1. jestem mamą karmiąca brzdąca 3 miesięcznego niestety pokarm sciagam laktatorem co 3 godz., pije preparat femaltiker a mleka w jednej piersi jest niewiele- 20 ml - jakaś rada jak zwiększyć produkcje ? 2. Czego używać na AZS głowy?

Milena Lubowicz

Proponuję dużo pić i dziecko często przystawiać do piersi, a w razie problemów udać się do Poradni Laktacyjnej w swoim mieście. Jeżeli zaś chodzi o AZS to w pierwszej kolejności należy pamiętać o eliminacji czynnika uczulającego, czy jest to alergen pokarmowy czy np. wziewny. Proszę uważać na czym dziecko śpi, żeby pościel prana była w specjalnych środkach dla niemowląt, tak samo odzież np. czapeczka. W aptece jest dostępne bardzo dużo preparatów bez recepty, jeżeli zaś chodzi Pani o coś bardziej specjalistycznego proszę udać się do dermatologa.
Pozdrawiam

Aleksander Ropielewski

Za0hcęcam do przystawiania dziecka do piersi zamiast stosowania laktatora - to najlepszy sposób na zwiększenie produkcji mleka. Ponadto proszę dużo pić. Odnośnie leczenia AZS w ciąży proszę skonsultować się z lekarzem, który oceni czy korzyść z leczenia preparatami zawierającymi kortykosteroidy przewyższa niekorzystne działanie na dziecko. DO tej pory proszę stosować emolienty i maści łagodzące podrażnienia skóry.

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski

Droga Mamo,

radziłabym także przystawiać dziecko do piersi, a laktatorem dodatkowo ściągać pokarm po nakarmieniu dziecka. Jeśli jednak z jakiś powodów nie może Pani karmić dziecka piersią konieczny jest laktator elektroniczny, którym można znacząco zwiększyć produkcję mleka. Może Pani go spróbować wypożyczyć w specjalnych punktach.

Powodzenia
EC