Jakie powinny być zachowane warunki dla wykonania testu obciążenia glukozą 50 g?

Witam, chciałam spytać, jakie są konieczne warunki do spełnienia, aby wynik przesiewowego testu obciążenia glukozą 50 g (dla ciężarnych) wyszedł rzetelny. Wiem, że bycie na czczo nie jest konieczne, ale spotykam się z opiniami, że konieczne jest przebywanie w spoczynku przez okres 1 h od wypicia glukozy do pobrania krwi. Miałam to badanie robione w 24 tygodniu ciąży, najpierw wypiłam glukozę bez wcześniejszego pobierania krwi, a następnie po 1 h pobrano mi krew. Byłam wówczas na czczo, ponieważ miałam mieć też robioną morfologię ogólną. Niestety, pani pobierająca krew nie poinformowała mnie, że konieczny jest spoczynek, toteż wyszłam ze szpitala i przez około 20 minut byłam w ruchu.

Zastanawiam się, jak bardzo to mogło zafałszować mój wynik, który wyszedł 5,5 mmg, czyli w normie. W końcu jeśli można nie iść na czczo na to badanie, to spacerując, równie dobrze mogłam spalać np. zjedzony wcześniej obiad, a nie glukozę. Teraz jestem w 29 tygodniu ciąży i dziecko jest dość duże (w górnej granicy normy), toteż lekarz zalecił mi test tolerancji glukozy 75 g.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Nie wiem, skąd ma Pani informacje na temat warunków niezbędnych do wykonania testu. Zdecydowanie wskazane jest bycie na czczo. Prawidłowo przeprowadzone badanie obejmuje 3 wkłucia i 3 pomiary: na czczo, po godzinie i po 2 godzinach od spożycia glukozy.

Faktycznie, ruch jest niewskazany w trakcie tych 2 godzin. Nie ma obowiązku leżenia na kozetce (część Pań leży ze względu na mdłości po spożyciu glukozy), wystarczy siedzieć na terenie placówki. Schemat postępowania jest taki sam w obu próbach.

W opisywanym przypadku poprzedni wynik badania możemy uznać za niemiarodajny. Powtórzenie badania jest bardzo dobrym pomysłem.

Pozdrawiam