Mam natręctwa myślowe. Czy da się przez to przejść?

Mam 16 lat i jestem pół roku po nerwicy. Jednak całkowicie nie przeszło. Pozostały mi po niej natręctwa myślowe. Jestem w nowej szkole i boję się, że ktoś mnie skrzywdzi. Ciągle mam myśli, że ktoś chce mi coś zrobić. Oprócz tego chyba mam nawroty jakieś. Nie widzę sensu życia i czarno widzę swoją przyszłość. Zawsze uważałem się za osobę nieudolną. Nic mi nie wychodzi i nie mogę znaleźć czegoś, co sprawiłoby mi przyjemność. Mam też myśli samobójcze i poczucie winy. Co to może być? Da się jakoś przez to przejść? Obawiam się najgorszego.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Nerwica może nawracać, dalej utrudniać nasze życie, obniżać nastrój.
Z Twojego listu wynika, ze rzeczywiście objawy są dosyć poważne i z pewnością jest Ci trudno w takim stanie psychicznym. Piszesz, ze zawsze uważałeś się za osobę nieudolną i nic Ci nie wychodzi. Niestety negatywny stosunek do siebie wpływa na nasz stan psychiczny, obniża nastrój. Z kolei obniżony nastrój wtórnie wpływa na nasze myśli i stają się one jeszcze bardziej katastroficzne. W ten sposób tworzy się błędne koło, które zatacza się coraz większym kręgiem niszcząc nasze życie.
Proponuje Ci zgłosić się do psychologa lub psychoterapeuty. Tam będziesz mógł dokładnie omówić swój problem i razem z terapeutą zastanowić się nad drogą do uzdrowienia. Nie ma czasu do stracenia.
Życzę Ci powodzenia.