Nadmierna potliwość całego ciała i badania endokrynologiczne

Dzień dobry, mam problem z nadmierną potliwością całego ciała. Jakie badania powinnam zrobić, by dowiedzieć się co jest przyczyną. Zależy mi żeby jak najszybciej to sprawdzić niestety wizyty do endokrynologa są w bardzo odległych terminach

Dzień dobry,

Na początek proszę przesiewowo oznaczyć stężenie TSH we krwi rano na czczo, jeśli będzie nieprawidłowe konieczne będą inne badania. Przyczyny mogą być różne. Dobrze byłoby zebrać z Panią dokładny wywiad lekarski i zbadać Panią. Jeśli poty nasilają się w nocy, warto zrobić badania w kierunku gruźllicy. Na pewno powinna Pani oznaczyć sobie morfologię z ręcznym rozmazem oraz oznaczyć stężenie CRP we krwi. Jeśli ma Pani dostęp do glukometru, to proszę oznaczyć sobie stężenie glukozy we krwi w czasie napadu nadmiernej potliwości, czasami przyczyną może być hipoglikemia. Warto wówczas również zmierzyć ciśnienie tętnicze i zmierzyć puls. Te informacje ułatwią prowadzącemu Panią lekarzowi poprowadzić właściwą diagnostykę i postawić właściwe rozpoznanie, dzięki czemu możliwe będzie podjęcie skutecznego leczenia.

Pozdrawiam serdecznie

Marek Derkacz