Nadmierne owłosienie u kobiety - co może być przyczyną?

Mam 23 lata, jestem szczupła. Rok temu zwróciłam się z problemem nadmiernego owłosienia do mojej pani ginekolog. Pierwsze niepokojące symptomy związane z nadmiarem włosów nad górną wargą, (później na przestrzeni lat - broda, nad bakami, przedramionami ,wokół sutków, itd.) zauważyłam w wieku 14 lat. Nigdy nie wiedziałam jak porozmawiać o tym z lekarzem, aż w końcu uznałam, że już czas. Zostałam skierowana na zbadanie poziomu testosteronu - wyszedł w normie, 0,34 o ile pamiętam, gdzie norma to 0,9. Wróciłam z wynikiem a pani ginekolog stwierdziła, że taka moja uroda i przepisała leki antykoncepcyjne redukujące owłosienie. Nie pomogły, a stosowalam je kilka miesięcy. Szukałam w internecie możliwej diagnozy, ale dużo tego.... myślałam o zespole publicystycznych jajników, ale jak wspomniałam testosteron jest w normie, a ja nie mam nadwagi, nadmiernej potliwości, itd. Chciałabym w przyszłości mieć dziecko, problem bardzo mnie nurtuje, depilacja zajmuje mi mnóstwo czasu... Jakie badania powinnam wykonać? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Prócz testosteronu z podstawowych badań warto również oznaczyć poziom: DHEA SO4, estradiol, TSH  oraz wykonac badanie przezpochwowe narządu rodnego - ocena jajników.

W razie prawidłowych wyników powyższych badań warto poszukać innych odchyleń. Do rzadszych przyczyn należy: hiperprolaktynemia (warto oznaczyć prolaktynę), choroby nadnerczy (oznaczenie kortyzolu i aldosteronu). Ponadto proponuję wykonanie testu obciążenia glukozą z oznaczeniem wartości insuliny (badanie w kierunku zespołu oporności na insulinę).

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!