Obszary leukoarajozy w tylnich rogach komór bocznych a możliwość wykluczenia SM

W badaniu MRI głowy z kontrastem zauważono u mnie obszary leukoarajozy w tylnich rogach komór bocznych do 1cm i niewielkie ogniska niedokrwienne nie wzmacniające się po kontraście.Badanie PMR- brak prążków.Badanie neurologiczne-ok.Analiza wyniku w systemie medycznym GE na oddziale neurologicznym wykazała,ze sa to stare zmiany,najpewniej proinfekcyjne o łacznej pojemności 0,8ml.Brak objawów i ubytków neurologicznych.W kontrolnym MRI po 2,5 roku brak progresji zmian.Czy mogę wykluczyć SM?

SM rozpoznaje się na podstawie objawów klinicznych, wyniku badania pacjenta i zmian w badaniu MRI. Do rozpoznania potrzebne są odpowiednie zmiany w tych 3 kompartmentach.

W badaniu MRI zmiany demielinizacyjne by można było myśleć o SM muszą mieć odpowiedni układ, rozmieszczenie i charakter. Fachowo nazywa się to rozsianiem w przestrzeni i rozsianiem w czasie.

Nigdy nie rozpoznaje się SM na podstawie tylko zmian w MRI nawet gdyby były typowe dla SM, Do postawienia rozpoznania potrzebne są odchylenia w badaniu i objawy " typowe " dla SM.

U Pani nawet MRI nie sugeruje zmian w przebiegu SM, proszę na siłę nie szukać choroby.

Witam serdecznie,

Leukoarajoza to radiologiczne pojęcie zmian w obrębie komór mózgu, za co odpowiedzialny jest prawdopodobnie przewlekły proces niedokrwienny.
Wynik badania nie sugeruję zmian typu SM. Mimo wszystko konieczna jest konsultacja z neurologiem celem ustalenia dalszego postępowania, ponieważ tylko lekarz prowadzący może postawić ostateczna diagnozę.

Pozdrawiam.