Od miesiąca bardzo źle się czuję - nie wiem, co się dzieje...

Mam 23 lata, studiuję i nie wiem, co się ze mną dzieje. Od tamtego roku od sierpnia jest źle, raz dobrze, a raz gorzej, a od miesiąca bardzo źle. Kłócę się z rodzicami, nie wiem o co, często chce mi się płakać, albo płaczę cały czas, nie wiem kiedy, sama, z jakiego powodu.

Nie mogę spać, a jak już zasypiam, budzę się, bo mam koszmary, śnią mi się jakieś starsze rzeczy, po których się boję zasnąć od nowa. Nie chce mi się z nikim rozmawiać, robie to, co mam robić, i nie przeszkadza mi to, tylko, że nie mam ochoty spędzać czasu z ludźmi. Nie wiem, co mam robić i do kogo się z tym zgłosić.

Moja mama mi nie pomaga, uważa, że jestem nie wdzięczna i jej nie szanuję, ponieważ nie da się ze mną rozmawiać, jestem coraz gorsza i takie tam. Bardzo proszę o pomoc, do kogo mogę się zgłosić z tymi objawami i z moim ciężarem...

23 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Utrzymujące się przez co najmniej dwa tygodnie obniżenie nastroju, płaczliwość, drażliwość, bezsenność, poczucie utraty energii, braku perspektyw, narastające zniechęcenie, zmniejszona aktywność - może wskazywać na zespół depresyjny. W celu postawienia diagnozy wskazana jest wizyta u lekarza psychiatry, który będzie opierał się na dokładnym opisie Pani samopoczucia oraz osobistej rozmowie.

Jest Pani osobą pełnoletnią i może Pani sama zapisać się na wizytę, bez względu na to, co myśli na ten temat Pani rodzina. Depresja wymaga różnicowania z innymi zaburzeniami - np. nerwicą, zaburzeniami funkcji tarczycy. Odpowiednio dobrane leki pomogą np. uregulować sen, który ma niebagatelny wpływ na Pani samopoczucie. Duże znaczenie w leczeniu i zapobieganiu nawrotom depresji ma również psychoterapia, którą serdecznie Pani polecam.

Z pozdrowieniami