Podejrzenie schizofrenii paranoidalnej u narzeczonego

Mam 21 lat jestem z moim narzeczonym już 4 lata. Ostatnio zaczynam utwierdzać sie w przekonaniu, ze on może być chory na zespół otella.Jego lekarz podejżewa schizofrenie paranoidalną..kiedys zostawil mnie dla innej bo twierdził ze nie okazuje mu uczuc.Ale jestesmy razem i wiele razy wkurza sie o byle co,a wtedy staje sie agresywny fizycznie i psychicznie o wszytko obwinia mnie, ze to ja jestem wszytkiemu winna i powinnam sie zmienić,albo przemyslec co robie źle.Nie wiem sama co mam myśleć?
21 LAT ponad rok temu

Witam Panią,
objawy, które Pani opisuje nie są wystarczające do potwierdzenia którejkolwiek z diagnoz. Zespół Otella to zaburzenia urojeniowe występujące po upojeniu alkoholowym. Nie wspomina Pani w liście, że narzeczony nadużywa alkoholu, więc trudno mi sie do tego ustosunkować. Jeśli chodzi o podejrzenie schizofrenii to objawy urojeniowe występują w tej chorobie, ale mogą się równiez pojawić w wielu innych przypadkach, np. właśnie w zespóle Otella, czy innych zaburzeniach urojeniowych spowodowanych różnego rodzaju używkami, bądż po prostu jako osobna jednostka chorobowa. Przede wszystkim proszę ustosunkowac sie do diagnozy, po której może dopiero nastapić leczenie. W obu przypadkach są to leki psychotropowe przepisane tylko i wyłącznie przez lekarza psychiatrę. Radzę więc zgłosić się do lekarza i dobrze zdiagnozować chorobę, jesli można wykluczyć zwykłe sprzeczki domowe i nieporozumienia.

Witam. Wspomina Pani o różnych zachowaniach narzeczonego, które sprawiają Pani problem: zazdrość, agresja fizyczna i psychiczna, obwinianie. Jeśli chodzi o diagnozę schizofrenii to stawia ją wyłącznie lekarz psychiatra. Rozumiem, że lekarz podejrzewa jej występowanie. Proponuję porozmawiać z narzeczonym o jego zachowaniach, które są dla Pani kłopotliwe i swoich oczekiwaniach względem niego. Może warto wspólnie udać się na konsultacje do prowadzącego lekarza, by porozmawiać o tym, które z zachowań są objawami choroby, a na które wpływ ma narzeczony i może je zmieniać? Pomoże to pani dostrzec na ile narzeczony jest zainteresowany wprowadzaniem zmian w swoim funkcjonowaniu i tym samym dbaniem o wzajemną relację