Poziom potasu w wyniku badania

witam. odebralem swoje wyniki badan i nie pokoi mnie potas gdyz wynosi on 5,64mmol/l gdzie norma jest od 3,50 - 5,10. czy jest to mozliwe ze wlasnie przez to zle sie czuje typu zmeczenia,drzenia,mrowienia,uczucie ze boli mnie cale cialo. prosze o szybka odpowiedz,pozdrawiam

Witam,

Powinien Pan oznaczyć sobie parametry funkcji nerek, takie jak kreatnina, mocznik, wart o również wykonać zwykłą analizę moczu, oznaczyć poziom kortyzolu i aldosteronu rano - godz. 8:00. Zbyt wysoki poziom potasu we krwi wynika często z ostrej lub przewlekłej niewydolności nerek, ale nie jest on u Pana na szczęście bardzo wysoki. Być może miała miejsce rabdomioliza i w wyniku rozpadu komórek potas dostał się do krwi (czy nie ćwiczył Pan intensywnie np. dzień przed badaniem? Czy nie przyjmował Pan ostatnio leków z grupy nlpz, np. ibupromu, itd? A moze Pana dieta obfitowała np. w duże ilości pomidorów. Niech Pan na spokojnie jeszcze raz oznaczy poziom K i dodatkowo powyższe parametry, o których wspomniałem. Złe samopoczucie może wynikac nie tylko ze zbyt wysokiego stężenia K, ale także zaburzeń innych elektrolitów. Dlatego warto sprawdzić: Mg, Ca, Na, Cl.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz