Problem z nerwicą i atakami paniki u 32-latki

Witam Od kilkunastu lat borykam się z nerwicą i atakami paniki. Mieszkam za granicą. Biorę leki fluoksytyne 20mg i propranolol 40mg. Jestem również po terapii behawioralnej. Mimo tego wszystkiego co jakiś czas mam nawroty ataków paniki z objawami somatycznymi nerwicy żołądka (biegunka, nudności). Bardzo często lęk budzi mnie nad ranem i wtedy jest „walka”. Teoretycznie wiem ze to tylko atak paniki, ze zaraz minie, ale w praktyce wyglada to inaczej, gdyż objawy somatyczne są bardzo silne. Moje pytanie brzmi, czy z tego da się raz na zawsze wyleczyć, czy powinnam raczej przyzwyczaić się do takiego stanu, który trwa z przerwami już od 13 lat? Jestem poprostu już zmęczona częstym złym samopoczuciem i wywiera ono ogromny wpływ na moje życie codzienne. Pozdrawiam Joanna 32lata

Witam Panią,
Ataki paniki i pozostałe opisane przez Panią dolegliwości
są skutkiem niewyleczonych zaburzeń nerwicowych.
Jeżeli 13-letnie leczenie psychiatryczne nie przynosi
żadnych efektów, należy pomyśleć o zmianie metody leczenia.
Zapewne wie Pani o tym, że w przypadku zaburzeń
lękowych farmakologia jest leczeniem objawowym.
Środki farmakologiczne nie leczą zaburzeń lękowych
ani ataków paniki i nie rozwiązują problemu,
jedynie łagodzą objawy.
Doraźnie, gdy choroba jest zaawansowana i chory nie jest
w stanie funkcjonować, konieczne jest stosowanie
środków farmakologicznych.
Leczenie farmakologiczne, tzn. środki uspokajające,
obniżające napięcie, czasem antydepresanty o dodatkowym
działaniu tłumiącym lęk sprawiają, że dolegliwości stają się
łatwiejsze do zniesienia.
Jest to jednak leczenie objawowe.
Tak, zarówno ataki paniki, zaburzenia lękowe jak i ich konsekwencje
są wyleczalne na drodze właściwie dobranej psychoterapii.
Odpowiednio dopasowana psychoterapia pomoże Pani
uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami zaburzeń lękowych
oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu
odzyska Pani spokój, równowagę wewnętrzną i radość życia.
Zachęcam do szukania pomocy u psychoterapeuty,
który skutecznie zajmuje się leczeniem ataków paniki i zaburzeń
lękowych.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl