Problemy gastryczne po zjedzeniu warzyw

Witam mam problem z jedzeniem warzyw. Zawsze po zjedzeniu warzyw, np. sałatki ogórek, pomidor, papryka, kukurydza, czuję, że wszystko mi się w brzuchu przelewa. Głośno mi bulgocze i czuję ucisk w podbrzuszu. Jestem także wzdęta. Nigdy wcześniej tak nie miałam, nie zmieniłam diety. Czy to jakaś nietolerancja warzyw?

Witam,
przyczyny mogą być bardzo różne. Warzywa mają sporo błonnika, który jest ciężkostrawny. Być może jest to przyczyna Pani problemów. Proponuję zwiększyć spożycie jogurtów z probiotykami bądź sięgnąć po gotowe preparaty z probiotykami. Ułatwią trawienie błonnika. Drugą kwestią są dodatki do warzyw np tłuste sosy na bazie śmietany czy oleju mogą powodować dyskomfort. Warto zamienić olej rzepakowy (pochodzi z rodziny kapustnych) na oliwę, zaś śmietanę na jogurt.

Przyczyną Pani dolegliwości może być zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Radzę udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania, a w przypadku potwierdzenia diagnozy właściwe leczenie. Oprócz przyjmowania leków, ważna jest odpowiednia dieta, w której należy unikać potraw wzdymających tj. wszelkiego rodzaju kapustne i strączkowe. Surowe warzywa i owoce najlepiej zastąpić gotowanymi. Powinna Pani również ograniczyć w swojej diecie kawę, mocną herbatę, ostre przyprawy, napoje gazowane, alkohole oraz pokarmy tłuste i smażone ponieważ mogą one nasilić dolegliwości.