Prośba o interpretację wyniku MR kolana a kwalifikacja do interwencji chirurgicznej

witam. proszę o interpretacje wyniku MR kolana:w obu łąkotkach ogniska hyperintensywne we wszystkich obrazach o charakterze zmian zwyrodnieniowych. Cechy wysięku w torebce stawowej, szczególnie w zachyłkach okołorzepkowych. W dole podkolanowym torbiele pośrodkowo wielk.9x10x24mm i od strony przyśrodkowej wielk.5x7x13mm. Czy to jest coś grożnego? Czy kwalifikuje się do jakiś interwencji chirurgicznych? Czy wystarczy po prostu uważać i nie przesilać kolana?

To nie tylko kwestia wyniku MR, ale też kwestia Pani dolegliwości związanych z kolanem. Zmiany w samym stawie kolanowym są typu zwyrodnieniowego w zakresie łąkotek oraz niewielkie zapewne pozapalne w formie płynu. Taki stan leczy się zachowawczo. Jeśli zaś chodzi do torbiele Bakera znajdujące się w dołach podkolanowych jeśli nie dają dolegliwości mogą być obserwowane lub leczone przez nakłucia - raczej nie ma potrzeby ich leczenia operacyjnego. Wystarczającym powinno być nieprzeciążanie kolan ewentualnie leki doustnie i dostawowo.

Zmiany zwyrodnieniowe są jak rozumiem bez etiologii urazowej. Omawiana torbiel to nic groźnego często opisywana w badaniach i bez znaczenia klinicznego jeśli nie jest wyczuwalna palpacyjnie - traktował bym ją jako "zbiornik" wyrównawczy. W leczeniu zapewne zostanie zaproponowane structum, suplasyn dostawowo lub PRP.