Przyczyna opuchlizny nóg w kostkach i bólu stóp

Witam, od jakiegoś tygodnia mam opuchnięte nogi w kostkach i bolesne stopy. Nigdy wcześniej nic takiego nie miało miejsca, a opuchlizna pojawiła się stopniowo przez jakieś 3 - 4 dni. Tak wnioskuję po nasilającym się bólu. Początkowo nawet nie zwróciłem uwagi że nogi są opuchnięte. Nie mam objawu "zimnych nóg" czy sinych paznokci, więc myślę że raczej krążenie jest OK. Bardziej to przypomina obrzęk limfatyczny, tylko jaka jest jego przyczyna i jak się tego pozbyć? Dodam że opuchnięte miejsca są bolesne, samo chodzenie też sprawia ból, chociaż nogi się nie męczą, nie mam potrzeby przystawania ani odpoczynku. Udałem się do lekarza, na początek zlecił pełną analitykę i przepisał Metamizol, jako środek przeciwzapalny i przeciwbólowy 500mg co 8h. Wiele ten Metamizol nie pomaga, a boję się scharatać sobie żołądek przy okazji. Jak postępować i co robić zanim będzie analityka? Jeszcze dodam że miałem robioną analitykę jakieś 2 miesiące temu przy okazji badań okresowych i wyszła OK, bez żadnych przekroczeń czy niedoborów.

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

niestety na podstawie opisu nie można określić przyczyny Pani dolegliwości. Jeśli jest to obrzęk limfatyczny to można chodzić aby usprawnić odpływ chłonki jednak jeśli sprawia to Panu ból to nic nie może Pan z tym zrobić. Proponuje Panu zaufać lekarzowi i poczekać na wyniki badań.

Pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Obrzęk nogi może mieć wiele przyczyn. Część z nich stanowi poważnie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dlatego nigdy nie należy lekceważyć tego objawu i natychmiast udać sie do lekarza. Należny jednak raz jeszcze udać się do lekarza i monitorować przebieg choroby. Objawy, które Pan opisuje świadczą o niewydolności układu krążenia. Zawsze jednak w rozpoznaniu różnicowym należy wziąć też inne choroby. Niektóre mogą być bardzo groźne. Dlatego na podstawie opisu nie można postawić diagnozy i konieczny jest kontakt z lekarzem. Poniżej opisano niektóre przyczyny opuchnięcia nóg.

Najgroźniejszą chorobą o dynamicznym przebiegu, która może powodować ból i obrzęk nogi jest choroba zakrzepowo-zatorowa. Schorzenie to polega na powstawaniu skrzeplin w układzie żył głębokich – najczęściej w łydkach. Jeśli taka skrzeplina się oderwie może wraz z krwią powędrować do serca, a stamtąd do płuc. Powoduje to duszności przyspieszenie oddechu, czasami masywny zator płucny. W diagnostyce stosuje się usg żył głębokich, jako najbardziej dokładne. Można też, szczególnie przy średnim i niskim ryzyku, zbadać poziom DDimerów. Jeśli są one w normie, to w takim układzie, chorobę zatorowo-zakrzepowo można wykluczyć. Zazwyczaj dotyczy to jednak tylko jednej kończyny.

Przyczyną spuchnięcia nogi mogą być też choroby układu krążenia. Powinno się zrezygnować z ciasnych skarpet, trzymać nogi uniesione lub oparte na stołeczku przy siedzeniu, unikać siedzenia z założoną noga na nogę. Ważne jest regularne uprawianie nawet lekkiego wysiłku fizycznego, co poprawia krążenie w kończynach dolnych. Opuchnięcie nogi może też wynikać z chorób układu limfatycznego i w zaburzeniach z przepływie limfy. Ważna jest obecność objawów towarzyszących. Czy pojawiła się gorączka i zaczerwienie oraz ocieplenie nogi? Które jej części są najbardziej opuchnięte? Dolegliwości związane z puchnięciem stóp i nóg można też łagodzić żelami zawierającymi wyciąg z kasztanowca i arniki lub doustnymi preparatami z diosminą, która zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych i poprawia ich napięcie.

Proszę zgłosić sie do lekarza. Być może konieczne będzie wykonanie badań krwi lub ocena pracy i wydolności serca. Tego typu obrzęki można też leczyć farmakologicznie.