Pytanie o syndrom jerozolimski

Chciałby się dowiedzieć,czy syndrom jerozolimski(psychoza),czy to jest tak straszna choroba,a może poprostu wiara w Boga???

Dzień dobry!

Przekonanie religijne, które łączą duże grupy ludzi (np. przekonanie o niepokalanym poczęciu, zmartwychwstaniu itp.) nie mają charakteru zaburzeń. Również ekstaza religijna może wynikać z atmosfery miejsca, wspólnego grupowego lub indywidualnego przeżycia o mistycznym charakterze.
Można jednak mówić również np. o psychozie, analizując konkretny przypadek osoby, która ma zaburzenia świadomości i postrzegania, doświadcza omamów lub urojeń - np. o tym, że jest postacią biblijną, nie zachowuje krytycyzmu wobec swoich myśli i zachowań itp.

Pozdrawiam!

Syndrom jerozolimski (inaczej obłęd jerozolimski) to zaburzenie urojeniowe, które występuje stosunkowo często wśród turystów podróżujących po Ziemi Świętej (stąd nazwa) i polega najczęściej na utożsamianiu się z postaciami biblijnymi (wiara, że jest się Mesjaszem, Janem Chrzcicielem itp). Często ustępuje samoistnie (np po opuszczeniu Jerozolimy). Może jednak być objawem poważnej choroby psychicznej.

Dzień dobry. Syndrom jerozolimski nie jest tożsamy z wiarą. Jest to objaw psychotyczny - co innego wierzyć w Boga, a co innego twierdzić, że jest się Bogiem lub inną postacią biblijną. Pozdrawiam.