Co oznacza psychoza oznaczona symbolem F23?

Co to jest psychoza F23. Czy po takiej diagnozie można traktować osobę jak psychicznie i niepoczytalna. Odsunąć z odpowiedzialnych obowiązków?
KOBIETA, 59 LAT 11 miesięcy temu

Diagnoza psychozy F23 nie oznacza automatycznie, że osoba jest psychicznie niepoczytalna. Ocenę czy dana osoba jest zdolna do pełnienia odpowiedzialnych obowiązków, takich jak praca, podejmuje się na podstawie ogólnego stanu zdrowia psychicznego, funkcjonowania społecznego i zdolności do logicznego myślenia.

Osoby zdiagnozowane z psychozą F23 mogą doświadczać różnych objawów, takich jak omamy (np. słyszenie głosów, które inni nie słyszą), urojenia (np. przekonanie o prześladowaniu lub wielkości), dezorganizowane myślenie, trudności w koncentracji oraz nieprawidłowe reakcje emocjonalne. Te objawy mogą wpływać na zdolność do funkcjonowania społecznego i wykonywania obowiązków, ale nie oznaczają automatycznie niezdolności do pełnienia odpowiedzialnych ról w społeczeństwie.

W przypadku osoby z psychozą F23, ważne jest skonsultowanie się z profesjonalnym psychiatrą lub psychologiem, którzy mogą ocenić ogólny stan zdrowia psychicznego, udzielić odpowiednich porad i zaleceń dotyczących terapii oraz wsparcia. Decyzje dotyczące odsunięcia osoby z diagnozą psychozy od odpowiedzialnych obowiązków powinny być podejmowane indywidualnie, z uwzględnieniem konkretnych okoliczności i oceny zdolności danej osoby do wykonywania tych obowiązków.

Należy pamiętać, że osoby z diagnozą psychozy F23 mogą korzystać z odpowiedniego leczenia farmakologicznego oraz terapii psychologicznej, które mogą pomóc w zarządzaniu objawami i poprawie zdolności funkcjonowania społecznego.