Czy to już psychoza?

Nie wiem czy to juz psychoza. Kilka lat temu na imprezie wzielam "cos mocniejszego" nie posluzylo, zle sie czulam, niewazne. Rok pozniej zaczelam miec obawy przed zjedzeniem czegos, ze ktos mi cos dosypal, ze cos w tym bedzie. Od kilku dni mam tak codziennie, kazdy napoj jaki kupie w sklepie musza probowac inne osoby, nie chce brac lekow z apteki, wody z kranu... nie wiem..

Witam
Rozumiem, że opisany przez Panią problem może w znacznym stopniu dezorganizować normalne funkcjonowanie. Zachęcam Panią do skorzystania z konsultacji u psychoterapeuty. Specjalista ustali odpowiednie postępowanie: zaleci terapie , ewentualnie zaproponuje wizytę u lekarza.
Pozdrawiam

Co się dzieje, kiedy boimy się czegoś zupełnie niegroźnego? Wtedy zaczyna się fobia.
Czym jest fobia?
Fobia to po prostu strach przed czymś, co obiektywnie nie jest niebezpieczne. Lęk jest uporczywy i wywołuje panikę, nawet jeśli osoba cierpiąca na fobię zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę nic jej nie grozi.Podstawowym narzędziem w leczeniu fobii jest psychoanaliza. Najprostszym sposobem na okiełznanie strachu jest stopniowe, kontrolowane konfrontowanie pacjenta z obiektem wywołującym strach.
Fobia może przyjmować różną formę i wywoływać lęk o różnym natężeniu.
Psychoza natomiast jest poważną chorobą psychiczną, która charakteryzuje się posiadaniem myśli i emocji, które są do tego stopnia zaburzone, że wskazują na to, że osoba, która je wykazuje straciła kontakt z rzeczywistością.
U ludzi, którzy mają psychozy występują błędne myśli (urojenia) i/lub widzą oni oraz słyszą rzeczy, których nie ma (halucynacje). Zjawiska te nazywane są objawami pozytywnymi, mogą też pojawić się objawy negatywne, jak utrata motywacji i wyobcowanie socjalne. Te doświadczenia mogą być przerażające i mogą spowodować, że osoby, u których występują psychozy atakują siebie lub innych. Ważne jest, aby zgłosić się do lekarza, jeżeli u jakiejś osoby występują wczesne objawy psychotyczne takie jak:
trudności z koncentracją
nastrój depresyjny
zmiany snu - za dużo snu lub za mało
niepokój, lęk
podejrzliwość
odsunięcie się od przyjaciół i rodziny
trwające przez dłuższy czas nienaturalne myśli i przekonania.
Zachęcam do wizyty u lekarza, który sprawdzi, co Pani dokładnie dolega.