Pojęcie "mikropsychoza" nie jest terminem powszechnie używanym ani uznawanym w psychiatrii. W literaturze medycznej nie ma formalnej definicji tego pojęcia. Psychoza to stan, w którym osoba traci kontakt z rzeczywistością, co może obejmować halucynacje, urojenia oraz dezorganizację myślenia.
Psychozę można zdiagnozować bez hospitalizacji, choć w wielu przypadkach, zwłaszcza gdy objawy są nasilone lub istnieje zagrożenie dla pacjenta lub innych, hospitalizacja może być konieczna dla bezpieczeństwa i skutecznego leczenia. Diagnoza psychozy jest zwykle stawiana przez psychiatrę lub innego specjalistę ds. zdrowia psychicznego na podstawie wywiadu klinicznego, obserwacji objawów oraz wykluczenia innych możliwych przyczyn.Jeśli chodzi o stany związane z psychozą, które są mniej nasilone lub występują epizodycznie, niekiedy używa się terminów takich jak "epizody psychotyczne", "reakcja psychotyczna" lub "krótkotrwałe zaburzenie psychotyczne". W takich przypadkach objawy psychozy mogą pojawić się nagle i trwać krótko, często w odpowiedzi na stresujące wydarzenie.Jeśli ma Pan wątpliwości co do swojego stanu psychicznego lub pojawiają się objawy sugerujące psychozę, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z psychiatrą, który oceni sytuację i zaproponuje odpowiednie leczenie lub interwencję.
Dzień dobry,
psychozę można zdiagnozować bez konieczności hospitalizacji. Diagnoza jest zazwyczaj stawiana przez psychiatrę lub innego wykwalifikowanego specjalistę zdrowia psychicznego na podstawie dokładnej oceny objawów, historii choroby, wywiadu z pacjentem oraz, jeśli to możliwe, informacji od bliskich. Sam proces stawiania diagnozy psychiatrycznej jest długotrwały i złożony. Wymaga on przeprowadzenia kilku kroków - w tym wywiadu psychiatrycznego. Jest to rozmowa z lekarzem, który oceni obecność objawów takich jak halucynacje, urojenia, dezorganizacja myślenia i zachowania. Dodatkowo wykonuje się badania fizykalne w tym laboratoryjne. Szczególnie mowa tu o obrazowaniu mózgu oraz testach psychologicznych. Poza tym wielokrotnie obserwuje się pacjenta, bez konieczności pobytu w szpitalu.
Co do samego pojęcia mikropsychozy to nie ma dokładnej definicji takiego terminu. Niemniej jednak, aby uzyskać dokładne informacje na ten temat, trzeba porozumieć się ze specjalistą z dziedziny psychologii lub psychiatrii. Zachęcamy zatem do kontaktu z wykwalifikowanym personelem w celu wyjaśnienia wątpliwości. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/psychoza-objawy-przyczyny-leczenie
https://portal.abczdrowie.pl/schizofrenia
https://portal.abczdrowie.pl/fakty-o-zdrowiu-olej-z-ryb-moze-zapobiegac-schizofrenii
https://portal.abczdrowie.pl/omamy-i-halucynacje
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy niedoczynność tarczycy daje zaburzenia psychiczne? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Sporo objawów schizofrenicznych przy CHAD – odpowiada Lek. specjalista psychiatra, Alina Nowicka
- Psychoza przy ostrym zapaleniu trzustki – odpowiada Prof. dr hab. n. med. Iwona Małgorzata Kłoszewska
- Czy leki na schizofrenię mogą nie być w pełni skuteczne? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy rozwinęła się u mnie depresja? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy po miesiącu abstynencji od alkoholu może wystąpić psychoza? – odpowiada Lek. Seweryn Segiet
- Czy w chorobie afektywnej dwubiegunowej występują ataki psychozy? – odpowiada Mgr Anna Kubis
- Czy moje dziecko ma schizofrenię? – odpowiada Lek. Seweryn Segiet
- Czy mogłem wtedy podejrzewać u siebie psychozę? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Jak wyjść z psychozy i wrócić do normalnego życia? – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka
artykuły
Zaburzenia psychotyczne - przykłady, klasyfikacja, objawy, przyczyny i leczenie
Zaburzenia psychotyczne to szeroka grupa zaburzeń
Psychoza afektywna
Psychoza afektywna, a poprawnie psychoza schizoafe
"Psychoza może być następstwem COVID-19". Eksperci opisują przypadki
Amerykańscy lekarze zauważyli niepokojącą tendencj