Czy istnieje pojęcie mikropsychozy?

Czy można stwierdzić psychozę bez hospitalizacji? Czy istnieje coś takiego jak mikro psychoza?
MĘŻCZYZNA, 37 LAT 9 miesięcy temu

Pojęcie "mikropsychoza" nie jest terminem powszechnie używanym ani uznawanym w psychiatrii. W literaturze medycznej nie ma formalnej definicji tego pojęcia. Psychoza to stan, w którym osoba traci kontakt z rzeczywistością, co może obejmować halucynacje, urojenia oraz dezorganizację myślenia.

Psychozę można zdiagnozować bez hospitalizacji, choć w wielu przypadkach, zwłaszcza gdy objawy są nasilone lub istnieje zagrożenie dla pacjenta lub innych, hospitalizacja może być konieczna dla bezpieczeństwa i skutecznego leczenia. Diagnoza psychozy jest zwykle stawiana przez psychiatrę lub innego specjalistę ds. zdrowia psychicznego na podstawie wywiadu klinicznego, obserwacji objawów oraz wykluczenia innych możliwych przyczyn.Jeśli chodzi o stany związane z psychozą, które są mniej nasilone lub występują epizodycznie, niekiedy używa się terminów takich jak "epizody psychotyczne", "reakcja psychotyczna" lub "krótkotrwałe zaburzenie psychotyczne". W takich przypadkach objawy psychozy mogą pojawić się nagle i trwać krótko, często w odpowiedzi na stresujące wydarzenie.Jeśli ma Pan wątpliwości co do swojego stanu psychicznego lub pojawiają się objawy sugerujące psychozę, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z psychiatrą, który oceni sytuację i zaproponuje odpowiednie leczenie lub interwencję.

0
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

psychozę można zdiagnozować bez konieczności hospitalizacji. Diagnoza jest zazwyczaj stawiana przez psychiatrę lub innego wykwalifikowanego specjalistę zdrowia psychicznego na podstawie dokładnej oceny objawów, historii choroby, wywiadu z pacjentem oraz, jeśli to możliwe, informacji od bliskich. Sam proces stawiania diagnozy psychiatrycznej jest długotrwały i złożony. Wymaga on przeprowadzenia kilku kroków - w tym wywiadu psychiatrycznego. Jest to rozmowa z lekarzem, który oceni obecność objawów takich jak halucynacje, urojenia, dezorganizacja myślenia i zachowania. Dodatkowo wykonuje się badania fizykalne w tym laboratoryjne. Szczególnie mowa tu o obrazowaniu mózgu oraz testach psychologicznych. Poza tym wielokrotnie obserwuje się pacjenta, bez konieczności pobytu w szpitalu.

Co do samego pojęcia mikropsychozy to nie ma dokładnej definicji takiego terminu. Niemniej jednak, aby uzyskać dokładne informacje na ten temat, trzeba porozumieć się ze specjalistą z dziedziny psychologii lub psychiatrii. Zachęcamy zatem do kontaktu z wykwalifikowanym personelem w celu wyjaśnienia wątpliwości. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/psychoza-objawy-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/schizofrenia

https://portal.abczdrowie.pl/fakty-o-zdrowiu-olej-z-ryb-moze-zapobiegac-schizofrenii

https://portal.abczdrowie.pl/omamy-i-halucynacje

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Wyjaśnienie pojęcia derealizacji

Witam mam derealizacje prawie rok,nie rozumiem takiego podejścia do pacjenta jak ide do lekarza do żaden nie wie co to jest.Co to jest tak na serio ta derealizacja jakie zmiany zachodzą w mózgu? Mam zrobione TK i EEG i nic nie wykryło padaczka wykluczona.Z jednej strony słyszałem ze to spadek dopaminy i zwiekszenie adrenaliny i nierównowaga neuroprzekaźników w mózgu.Czy to prawda? Byłem u psychiatry tez maja wiedza na ten temat.
MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu

Derealizacja może być tez rozumiana jako zjawisko psychiczne związane z emocjami. Polega na nierealistycznym, odbiegającym od prawdziwego przeżywania siebie i świata (np. poczucie obcości ciała, wrażenie bycia kimś innym, nierealistyczne doświadczanie świata niebędące jednocześnie przeżyciem psychotycznym itp). Poszukiwanie wiedzy i wyjaśnień to jedno, ale zachęcam tez do pracy nad sobą i rozpoczęcia psychoterapii, która pomoże sobie poradzić ze stanami derealizacji.

0

Dzień dobry,

Proszę udać się do PSYCHOTERAPEUTY na konsultacje, które być może zakończą się wspólną decyzją o podjęciu leczenia.
Pomoc może Pan uzyskać np.: w PZP (w ramach NFZ) lub prywatnie. W internecie dostępna jest również lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wg miejscowości.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co oznacza pojęcie neurotyczny introwertyk?

co kryje się pod pojęciem psychologicznym Neurotyczny introwertyk
MĘŻCZYZNA, 40 LAT ponad rok temu

Neurotyczność i introwertyzm są dwoma określeniami na cechy osobowości człowieka. Neurotyzm oznacza zazwyczaj brak równowagi emocjonalnej, zaniżone poczucie własnej wartości i pewnosci siebie, występujące poczucie winy, odczuwanie dużego poziomu napięcia i stresu, brak elastyczności w kontaktach z innymi. Introwertyzm natomiast jest cechą osobowości określającą człowieka na wymiarze współdziałania z innymi - introwertycy (w odróżnieniu od ekstrawertyków) są osobami nastawionymi "do wewnątrz siebie", zamkniętymi w sobie, nie lubiącymi zbyt dużych zgrupowań ludzi, o małym zainteresowaniu aktywnościami nastawionymi "na zewnątrz siebie" (np. spotkania towarzyskie, imprezy), wolącymi samotność i ciche aktywności we "własnym zaciszu". Hasło "neurotyczny introwertyk" odnosi się zatem do osoby, która ujawnia cechy z obydwu opisywanych tutaj wymiarów. Pozdrawiam.

0

Neurotyczność jest cechą osobowości, a jej przeciwieństwem jest równowaga emocjonalna. Osoby neurotyczne cechują się niezrównoważeniem emocjonalnym o charakterze nerwicowym. Mają niską odporność na stres oraz skłonności do popadania w stany lękowe. Neurotyków często dręczy poczucie winy nawet z błahych powodów. Żyją w ciągłym napięciu. Fizjolodzy mówią, że neurotyczność to zwiększona reaktywność nerwowego układu współczulnego. Objawami stresu introwertyka mogą być nieśmiałość, trudności z kontaktami i lęk przed ludźmi. Neurotyczny introwertyk to melancholik, którego cechuje pesymizm, apatia, lęk, sztywność, powściągliwość.
pozdrawiam
Dorota Babrzymąka

0

Dzień dobry, neurotyzm i introwersja - ekstrawersja są wymiarami osobowości (chociaż nie jedynymi wymiarami - istnieją jeszcze inne w zależności od teorii). Duże nasilenie neurotyzmu występuje u osób niestabilnych emocjonalnie, które łatwo wyprowadzić z równowagi, osób lękliwych, przejmujących się wieloma sprawami, z kolei introwertyzm świadczy o tym, że dana osoba raczej nie dzieli się swoimi przeżyciami, nie jest zbyt towarzyska, przeżywa wszystko "w środku". Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty