Czy istnieje pojęcie mikropsychozy?

Czy można stwierdzić psychozę bez hospitalizacji? Czy istnieje coś takiego jak mikro psychoza?
MĘŻCZYZNA, 37 LAT 2 miesiące temu

Psychozę można zdiagnozować bez hospitalizacji, choć w wielu przypadkach, zwłaszcza gdy objawy są nasilone lub istnieje zagrożenie dla pacjenta lub innych, hospitalizacja może być konieczna dla bezpieczeństwa i skutecznego leczenia. Diagnoza psychozy jest zwykle stawiana przez psychiatrę lub innego specjalistę ds. zdrowia psychicznego na podstawie wywiadu klinicznego, obserwacji objawów oraz wykluczenia innych możliwych przyczyn.Jeśli chodzi o stany związane z psychozą, które są mniej nasilone lub występują epizodycznie, niekiedy używa się terminów takich jak "epizody psychotyczne", "reakcja psychotyczna" lub "krótkotrwałe zaburzenie psychotyczne". W takich przypadkach objawy psychozy mogą pojawić się nagle i trwać krótko, często w odpowiedzi na stresujące wydarzenie.Jeśli ma Pan wątpliwości co do swojego stanu psychicznego lub pojawiają się objawy sugerujące psychozę, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z psychiatrą, który oceni sytuację i zaproponuje odpowiednie leczenie lub interwencję.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

psychozę można zdiagnozować bez konieczności hospitalizacji. Diagnoza jest zazwyczaj stawiana przez psychiatrę lub innego wykwalifikowanego specjalistę zdrowia psychicznego na podstawie dokładnej oceny objawów, historii choroby, wywiadu z pacjentem oraz, jeśli to możliwe, informacji od bliskich. Sam proces stawiania diagnozy psychiatrycznej jest długotrwały i złożony. Wymaga on przeprowadzenia kilku kroków - w tym wywiadu psychiatrycznego. Jest to rozmowa z lekarzem, który oceni obecność objawów takich jak halucynacje, urojenia, dezorganizacja myślenia i zachowania. Dodatkowo wykonuje się badania fizykalne w tym laboratoryjne. Szczególnie mowa tu o obrazowaniu mózgu oraz testach psychologicznych. Poza tym wielokrotnie obserwuje się pacjenta, bez konieczności pobytu w szpitalu.

Co do samego pojęcia mikropsychozy to nie ma dokładnej definicji takiego terminu. Niemniej jednak, aby uzyskać dokładne informacje na ten temat, trzeba porozumieć się ze specjalistą z dziedziny psychologii lub psychiatrii. Zachęcamy zatem do kontaktu z wykwalifikowanym personelem w celu wyjaśnienia wątpliwości. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/psychoza-objawy-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/schizofrenia

https://portal.abczdrowie.pl/fakty-o-zdrowiu-olej-z-ryb-moze-zapobiegac-schizofrenii

https://portal.abczdrowie.pl/omamy-i-halucynacje

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.