Jak wyjść z psychozy i wrócić do normalnego życia?

Witam Stwierdzono u mnie nerwice lekową. Pisałem już tutaj kiedyś w sprawie tego ze boje się ze może to być schizofrenia. Zastanawiam się czy nie jedtem jus w psychozie. Zauważyłem u siebie ze strasznie przeraża mnie temat o egzystencji ludzkości. Obejrzałem wiele materiałów na temat wszechświata,kosmitów,różnych galaktyk etc. Mam często myśli na temat tego ze jesteśmy tak naprawdę niczym w tym świecie, wiadomo ze na razie nie udowodniono istnienia kosmitów czy jakiejś innej planety gdzie jest życie,ale mimo tego boje się. Przeraża mnie też to ze nie widziałem nigdy ziemii jako planety od zewnątrz, zastanawiam się czy tak naprawdę ziemia jest okrągła mimo tego że wiemy o tym ze da się ją okrążyć, że występuje dzień i noc,pory roku,siła coriolisa i różne inne rzeczy. Przez głowę mi przeszło czy tak naprawdę to nie jest czasem jakaś fikcja. Chciałbym wrócić do normalnego funkcjonowania i życia, przytłacza mnie to co się dzieje ze mna, martwię się ze naprawdę jedtem już w jakiejś psychozie i ze z tego nie wyjdę. Stwierdziłem ze mój psychoterapeuta nie jest dla mnie odpowiedni i zapisałem się do psychiatry. Proszę o jakaś odpowiedź lub naświetlenie sytuacji ponieważ bardzo stresuje się przed wizytą i diagnozą. Dziękuję

Dzień dobry,
Niestety ostatecznie w kwestiach diagnozy musi wypowiedzieć się psychiatra, gdyż nie mam zbyt wielu informacji i nie mogę porozmawiać o tym z Panem. Jeśli chodzi o wizyty u psychoterapeuty zachęcałabym do nie rezygnowania z nich, gdyż leczenie u psychiatry stanowi ich uzupełnienie i nie jest zamiennikiem. Kompleksowe i najskuteczniejsze leczenie w przypadku zaburzeń psychicznych obejmuje psychoterapię oraz farmakoterapię. Lekarz i psycholog mają też inne zadania, ponieważ psychiatra diagnozuje i przepisuje leki a psychoterapeuta "leczy rozmową". Rzeczywiście sporo chorych na schizofrenię fascynuje się taką metafizyczną tematyką jak np. kosmici, wszechświat, życie po śmierci itd. Nie dotyczy to jednak większości chorych podobnie jak osoby zdrowe często mają takie zainteresowania. Swoista dziwaczność poglądów i zainteresowań może się również wiązać z kwestiami osobowościowymi. Ciekawostką może być tutaj fakt istnienia zaburzenia osobowości, jakim jest schizotypowe zaburzenie osobowości dające objawy trochę podobne do schizofrenii, ale bez typowych psychotycznych objawów jak np. halucynacje, urojenia. Oczywiście nie podejrzewam tego zaburzenia u Pana a jedynie chce Panu pokazać, że daleko Panu do psychozy. Diagnoza schizofrenii wymaga spełnienia kryteriów diagnostycznych i obecności objawów wytwórczych jak urojenia i halucynacje (głównie słuchowe). Nie znalazłam w Pana opisie nic na temat występowania u Pana takich objawów w związku z czym nie ma podstaw do diagnozy psychozy. Sporo osób z nerwicą lękową obawia się np. śmierci i/lub chorób i może to także dotyczyć chorób psychicznych. W internecie jest dużo wątków na ten temat, gdyż silny lęk w zaburzeniach lękowych jest przez cierpiących na nie przypisywany zjawisku/obiektowi bardziej namacalnemu niż ich wewnętrzny rozlany niepokój. Mam nadzieję, że będzie Pan kontynuował psychoterapię a rozmowa z psychiatrą dodatkowo Pana uspokoi.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/