Witam serdecznie!
Dziękuję, że zechciała Pani do nas napisać i podzielić się swoimi trudnościami. Rozumiem, że ma Pani wątpliwości co do postawionej dwa lata temu przez lekarza diagnozy i jest to dla Pani przedmiotem niepokoju. Niezależnie od niej, dolegliwości, o których Pani opowiada na pewno są źródłem trudności w codziennym funkcjonowaniu.
Niestety, nie jest możliwa diagnoza stanu psychicznego na odległość i na podstawie krótkiego opisu. Dokonać może tego tylko lekarz psychiatra, na podstawie szczegółowego wywiadu oraz znajomości historii życia, przebytych chorób, aktualnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków itd.
Nawet posiadając listę objawów, które dokuczały Pani dwa lata temu, prawdopodobnie nie udałoby się dokonać diagnozy wstecz. W tzw. psychozie depresyjnej, oprócz objawów typowych dla zaburzenia depresyjnego (jak np. obniżony nastrój, anhedonia, problemy ze snem czy z apetytem, wyczerpanie), u chorego obserwuje się także symptomy psychozy, jak: omamy, urojenia czy silne zahamowanie psychoruchowe (osłupienie depresyjne).
Niezmiernie trudno stwierdzić, dlaczego lekarz psychiatra postawił wówczas taką diagnozę. Być może – to tylko hipoteza – podczas rozmowy z Panią stwierdził jakiegoś rodzaju urojenia (są to również objawy wytwórcze), które mogą wystąpić w epizodach silnej depresji. Do przykładów takich urojeń należą m.in.: urojenia o własnej bezwartościowości, urojenia nihilistyczne; silne poczucie winy i grzeszności; urojenia dotyczące kary, urojenia o ciężkiej chorobie cielesnej (hipochondryczne) czy zbliżającej się śmierci; urojenia zubożenia czy nadciągającej katastrofy (katastroficzne).
Depresja psychotyczna to jednostka będąca przedmiotem kontrowersji wśród specjalistów. Rozumiem, że postawienie prawidłowej diagnozy w tym momencie jest bardzo ważne, ponieważ określa sposób leczenia. Dlatego, jeśli ma Pani wątpliwości co do rozpoznania dokonanego przez Pani lekarza psychiatrę, sugeruję konsultację u innego specjalisty.
Niezależnie od postawionej diagnozy i leczenia psychiatrycznego, bardzo dobrze byłoby, gdyby korzystała Pani z jakiejś formy wsparcia, przede wszystkim z psychoterapii. Według wszelkich badań to właśnie połączenie obu rodzajów leczenia – farmakologicznego i psychoterapeutycznego – daje najlepsze efekty oraz zapobiega nawrotom w przyszłości.
Zapraszam również do lektury artykułów:
• https://portal.abczdrowie.pl/depresja
• https://portal.abczdrowie.pl/psychoza-objawy-przyczyny-leczenie
Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy są to objawy depresji czy psychozy? – odpowiada Mgr Alicja Maria Jankowska
- Czy opisane objawy to anhedonia lub depresja? – odpowiada Lek. Karol Gołębiewski
- Diagnoza depresji psychotycznej a schizofrenii – odpowiada Mgr Anna Ręklewska
- Czy mam objawy depresji lub nerwicy mając 35 lat? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy opisany stan może wynikać ze stosowanych leków? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak można stwierdzić depresję? – odpowiada Mgr Tomasz Kościelny
- Czy to remisja czy ciąg dalszy psychozy? – odpowiada Lek. Krystyn Czerniejewski
- Dlaczego mam tą niepewność w myśleniu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jakie są najczęstsze objawy depresji poporodowej? – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Jak długo musiałabym stosować ten lek na psychozę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Psychoza afektywna
Psychoza afektywna, a poprawnie psychoza schizoafe
Zaburzenia psychotyczne - przykłady, klasyfikacja, objawy, przyczyny i leczenie
Zaburzenia psychotyczne to szeroka grupa zaburzeń
Psychoza - zagrożenia, charakterystyka, objawy, grupy ryzyka, przyczyny, leczenie
Wyobraź sobie, że nie jesteś w stanie myśleć jasno