Czy rozwinęła się u mnie depresja?

Dwa lata temu wystąpiła u mnie nerwica natręctw - częste mycie rąk (teraz już tego nie mam) , do tego doszedł obniżony nastrój, depresja, która utrzymuje się nadal. Stwierdzono u mnie psychozę - dwa lata temu - (objawy negatywne, czyli depresja, obniżony nastrój bez objawów wytwórczych). Do tego od dwóch lat nie czuję w pełni przyjemności ze słuchania muzyki czy oglądania filmów, nie czuję radości z życia. Czy przy samym obniżonym nastroju i anhedonii powinno się stwierdzić depresję, a nie psychozę? Czy to depresja a nie psychoza? Kobieta, 34 lata

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję, że zechciała Pani do nas napisać i podzielić się swoimi trudnościami. Rozumiem, że ma Pani wątpliwości co do postawionej dwa lata temu przez lekarza diagnozy i jest to dla Pani przedmiotem niepokoju. Niezależnie od niej, dolegliwości, o których Pani opowiada na pewno są źródłem trudności w codziennym funkcjonowaniu.

Niestety, nie jest możliwa diagnoza stanu psychicznego na odległość i na podstawie krótkiego opisu. Dokonać może tego tylko lekarz psychiatra, na podstawie szczegółowego wywiadu oraz znajomości historii życia, przebytych chorób, aktualnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków itd.

Nawet posiadając listę objawów, które dokuczały Pani dwa lata temu, prawdopodobnie nie udałoby się dokonać diagnozy wstecz. W tzw. psychozie depresyjnej, oprócz objawów typowych dla zaburzenia depresyjnego (jak np. obniżony nastrój, anhedonia, problemy ze snem czy z apetytem, wyczerpanie), u chorego obserwuje się także symptomy psychozy, jak: omamy, urojenia czy silne zahamowanie psychoruchowe (osłupienie depresyjne).

Niezmiernie trudno stwierdzić, dlaczego lekarz psychiatra postawił wówczas taką diagnozę. Być może – to tylko hipoteza – podczas rozmowy z Panią stwierdził jakiegoś rodzaju urojenia (są to również objawy wytwórcze), które mogą wystąpić w epizodach silnej depresji. Do przykładów takich urojeń należą m.in.: urojenia o własnej bezwartościowości, urojenia nihilistyczne; silne poczucie winy i grzeszności; urojenia dotyczące kary, urojenia o ciężkiej chorobie cielesnej (hipochondryczne) czy zbliżającej się śmierci; urojenia zubożenia czy nadciągającej katastrofy (katastroficzne).

Depresja psychotyczna to jednostka będąca przedmiotem kontrowersji wśród specjalistów. Rozumiem, że postawienie prawidłowej diagnozy w tym momencie jest bardzo ważne, ponieważ określa sposób leczenia. Dlatego, jeśli ma Pani wątpliwości co do rozpoznania dokonanego przez Pani lekarza psychiatrę, sugeruję konsultację u innego specjalisty.

Niezależnie od postawionej diagnozy i leczenia psychiatrycznego, bardzo dobrze byłoby, gdyby korzystała Pani z jakiejś formy wsparcia, przede wszystkim z psychoterapii. Według wszelkich badań to właśnie połączenie obu rodzajów leczenia – farmakologicznego i psychoterapeutycznego – daje najlepsze efekty oraz zapobiega nawrotom w przyszłości.

Zapraszam również do lektury artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/depresja

https://portal.abczdrowie.pl/psychoza-objawy-przyczyny-leczenie

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.