Czy mam objawy depresji lub nerwicy mając 35 lat?

Od 3 lat tj. od 2018 r. mam obniżony nastrój, a od 2 lat tj. od 2019 r. mam także zaburzenia koncentracji - często choć nie przez cały czas czuję się jak pod wpływem alkoholu. Stosuję lek Xeplion na psychozę od 2 lat tj. od 2019 r. - u mnie objawy negatywne tylko depresja, obniżony nastrój. Od kilkunastu lat mam chyba objawy nerwicowe - gdy się denerwuję zatyka mnie w uszach, serce szybciej bije, pocą mi się ręce. Tak samo jest gdy jadę pociągiem - wtedy przeszkadzają mi mijane słupy na torach. Proszę powiedzieć, na jaką chorobę mogą wskazywać powyższe objawy? Czy jest to depresja, nerwica czy psychoza? Kobieta, 34 lata

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Dziękuję za pytanie, które Pani zadała na łamach naszego portalu. Napisała Pani o trudnych sytuacjach w Pani życiu – domyślam się, jak uciążliwie jest z nimi codziennie funkcjonować.

Niestety, w żaden sposób nie jest możliwe stwierdzenie na odległość, jakiego typu zaburzenia są przedmiotem Pani trudności. Takiej diagnozy może dokonać jedynie lekarz psychiatra, na podstawie dokładnej rozmowy - wywiadu oraz znając historię Pani życia i leczenia, aktualny stan zdrowia, doświadczane symptomy.

Skoro przyjmuje Pani leki, zakładam, że jest Pani pod opieką lekarza psychiatry, sugeruję omówić z nim dokładnie wszystkie Pani wątpliwości. Jeśli jednak tak nie jest, nie ma Pani kontaktu z lekarzem, który zalecił aktualną farmakoterapię, również potrzebne jest udanie się do niego, gdyż nie jest wskazane przyjmowanie tego typu leków przez tak długi czas bez monitoringu przez specjalistę.

Niezależnie od diagnozy i farmakoterapii, byłoby bardzo dobrze, gdyby zdecydowała się Pani również na wsparcie w formie psychoterapii. Dopiero połączenie tych dwóch metod – leczenia psychiatrycznego i psychoterapii – pozwoli Pani zapanować nad trudnościami psychicznymi, zapobiegnie nawrotom choroby w przyszłości oraz nauczy Panią jak najlepiej sobie radzić z trudniejszymi okresami. Bardzo Panią zachęcam do poszukania dla siebie takiej pomocy.

Zapraszam również do przeczytania poniższych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/depresja

https://portal.abczdrowie.pl/psychoza-objawy-przyczyny-leczenie

Pozdrawiam serdecznie i życzę jak najszybszego odnalezienia dobrostanu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.