Jak długo musiałabym stosować ten lek na psychozę?

Obecnie nie odczuwam radości, zadowolenia z czegokolwiek - jest to chyba anhedonia. Niczego nie przeżywam - nie czuję głębszych emocji. Odczuwam także zmęczenie - czuję się zmęczona nawet nic nie robiąc. W 2019 r. w lipcu wystąpiła u mnie chyba psychoza - u mnie bez objawów wytwórczych. Stosuję na psychozę lek Xeplion - obecnie 75 mg od listopada 2019 r. - wcześniej wyższe dawki. Proszę powiedzieć, przy opisanym przeze mnie stanie zdrowia powyżej - jak długo jeszcze musiałabym stosować Xeplion? Kobieta, 34 lata
KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu

Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam Panią!

Dziękuję, że zechciała Pani do nas napisać i podzielić się swoimi trudnościami. Domyślam się, że stan, w którym się Pani znajduje, musi być dla Pani bardzo trudny.

Przykre objawy, o których Pani wspomina – niezdolność odczuwania przyjemności i radości, spłycenie emocjonalne („wyprucie z emocji”, pustka uczuciowa, obojętność) oraz przewlekłe nieuzasadnione zmęczenie – można określić terminem „anhedonia”. Jest to stan charakterystyczny dla depresji, ale może wystąpić także m.in. w przebiegu zaburzeń psychotycznych i schizofrenii - jako tzw. „objawy negatywne”.

Jak Pani pisze, w 2019 roku wystąpiła u Pani „chyba psychoza”, z powodu której przepisany został lek przeciwpsychotyczny. Niestety, na podstawie jedynie krótkie opisu, nie jesteśmy w stanie udzielić odpowiedzi na pytanie o to, jak długo powinna Pani przyjmować zalecony lek. Jedynie lekarz, który Panią zdiagnozował i który nadal wystawia recepty, może zadecydować o modyfikacji leczenia. Psychiatra podejmuje taką decyzję w oparciu o znajomość historii Pani choroby oraz rozmowę z Panią i obserwację. Istotna jest także przyczyna wystąpienia epizodu psychozy oraz jej typ. „Zaocznie”, czyli przez Internet, nie jesteśmy w stanie ocenić Pani aktualnego stanu, a więc skuteczności terapii.

Nawet, jeśli teraz czuje się Pani lepiej, a objawy psychozy minęły, prawdopodobnie nadal konieczne jest tzw. leczenie podtrzymujące, zapobiegające nawrotowi choroby. W takich sytuacjach zawsze należy rozważyć „za” i „przeciw”, czyli potencjalne skutki uboczne leczenia a ryzyko nawrotu.

O wszystkich kwestiach dotyczących leczenia powinna Pani porozmawiać przede wszystkim ze swoim lekarzem prowadzącym, a jeśli ma Pani wątpliwości co do diagnozy i przebiegu leczenia, to zawsze warto skonsultować się z innym specjalistą.

Proszę być dobrej myśli – leczenie epizodów psychotycznych jest obecnie bardzo skuteczne i pozwala uzyskać znaczną poprawę lub nawet całkowite wyleczenie.

Więcej informacji na ten temat znajdzie Pani w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/anhedonia-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-psychotyczne

Pozdrawiam serdecznie i życzę Pani, aby jak najszybciej poczuła się Pani lepiej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty